Sunshine Photo Cart - en to pt_BR translation catalogue (2044 entries)

en:  Allow free gallery download (no checkout required)
pt_BR:  Permitir o download gratuito da galeria (não é necessário fazer o checkout)

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
pt_BR: %1$s Veja %2$s Detalhes%3$s ou %4$sAtualize Agora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
pt_BR: %1$s Veja os Detalhes %2$s Versão%3$s.

en: %s %s has sent you favorited images on %s
pt_BR: %s %s lhe enviou imagens favoritas em %s

en: %s added to cart
pt_BR: %s adicionado ao carrinho

en: %s credits used
pt_BR: %s créditos utilizados

en: %s fee
pt_BR: %s taxa

en: %s for %s
pt_BR: %s para %s

en: %s has been automatically applied to your cart
pt_BR: %s foi aplicado automaticamente ao seu carrinho

en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: %s more image available to select | %s more images available to select
pt_BR[0]: %s mais imagens disponíveis para seleção
pt_BR[1]: %s mais imagens disponíveis para seleção

en: %s order | %s orders
pt_BR[0]: Pedido %s
pt_BR[1]: %s pedidos

en: %s summary
pt_BR: %s resumo

en: %s/each
pt_BR: %s/cada

en: %s: %u or more in cart
pt_BR: %s: %u ou mais no carrinho

en: %u total in your cart for %s each
pt_BR: %u total em seu carrinho por %s cada

en: * Required
pt_BR: * Obrigatório

en: <strong style="color: red;">It is recommended to make a backup before running this tool. Images will be completely deleted from your server.</strong></p>
pt_BR: <strong style="color: red;">Recomenda-se fazer um backup antes de executar essa ferramenta. As imagens serão completamente excluídas de seu servidor.</strong></p>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
pt_BR: <strong>Galeria criada</strong>, <a href="%s">exibir galeria</a>

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
pt_BR: <strong>Galeria atualizada</strong>, <a href="%s">veja a galeria</a>

en: <strong>Thank you for updating to the latest version!</strong> Sunshine %1$s is the most comprehensive client proofing and photo cart plugin for WordPress. We hope you enjoy greater selling success!
pt_BR: <strong>Obrigado por atualizar para a versão mais recente!</strong> O Sunshine %1$s é o plug-in de carrinho de fotos e provas de clientes mais abrangente para WordPress. Esperamos que você tenha mais sucesso nas vendas!

en: A Coruña
pt_BR: Um Coruña

en: A comment has been made on %s from %s
pt_BR: Foi feito um comentário sobre %s a partir de %s

en: A custom note from the sender:
pt_BR: Uma nota personalizada do remetente:

en: A customer will need to enter an email address in order to get a free download
pt_BR: O cliente precisará inserir um endereço de e-mail para obter um download gratuito

en: A free shipping method
pt_BR: Um método de remessa gratuita

en: A new comment by %s on %s
pt_BR: Um novo comentário de %s sobre %s

en: A new customer has signed up in Sunshine Photo Cart
pt_BR: Um novo cliente se inscreveu no Carrinho de Fotos Sunshine

en: A new gallery will be created from each individual image or folder of images within the selected folder.
pt_BR: Uma nova galeria será criada a partir de cada imagem individual ou pasta de imagens dentro da pasta selecionada.

en: A new user account for %s has been created and you have been automatically logged in
pt_BR: Uma nova conta de usuário para %s foi criada e você foi automaticamente conectado

en: A photo from the gallery %1$s by %2$s
pt_BR: Uma foto da galeria %1$s por %2$s

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
pt_BR: Um código de cupom exclusivo será gerado com base nas configurações do cupom selecionado e então será atribuído ao usuário específico destinatário do e-mail

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Abort Export
pt_BR: Abortar exportação

en: Access Token
pt_BR: Token de Acesso

en: Access Type
pt_BR: Tipo de Acesso

en: Access account
pt_BR: Conta de acesso

en: Access denied
pt_BR: Acesso negado

en: Access gallery with email
pt_BR: Acesse a galeria com e-mail

en: Accordion
pt_BR: Acordeão

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account Details
pt_BR: Detalhes da Conta

en: Account Endpoints
pt_BR: Pontos de extremidade da conta

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate this add-on
pt_BR: Ativar esse complemento

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Automated Email
pt_BR: Adicionar novo e-mail automatizado

en: Add New Discount
pt_BR: Adicionar Novo Desconto

en: Add New Email Log
pt_BR: Novo Log de E-mail

en: Add New Gallery
pt_BR: Adicionar Nova Galeria

en: Add New Order
pt_BR: Adicionar Novo Pedido

en: Add New Order Status
pt_BR: Adicionar Status do Pedido

en: Add New Price Level
pt_BR: Adicionar novo nível de preço

en: Add New Product
pt_BR: Adicionar Novo Produto

en: Add New Product Category
pt_BR: Adicionar Nova Categoria de Produto

en: Add New Product Option
pt_BR: Adicionar nova opção de produto

en: Add Option
pt_BR: Adicionar opção

en: Add Product
pt_BR: Adicionar Produto

en: Add comment
pt_BR: Adicionar comentário

en: Add comments for this item
pt_BR: Adicionar comentários a este item

en: Add email subject
pt_BR: Adicionar o assunto do e-mail

en: Add gallery name
pt_BR: Adicionar nome da galeria

en: Add product name
pt_BR: Adicionar nome do produto

en: Add shipping method
pt_BR: Incluir Método de Envio

en: Add tax rate
pt_BR: Adicionar taxa de imposto

en: Add to cart
pt_BR: Adicionar ao carrinho

en: Add-ons
pt_BR: Complementos

en: Additional shipping cost, intended for larger items such as canvases
pt_BR: Custo adicional de remessa, destinado a itens maiores, como telas

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address 2
pt_BR: Endereço 2

en: Address Line 2
pt_BR: Endereço Linha 2

en: Addresses
pt_BR: Endereços

en: Addresses updated
pt_BR: Endereços atualizados

en: Admin Only
pt_BR: Apenas Administrador

en: Admin Order Receipt
pt_BR: Recibo de pedido administrativo

en: Administration Options
pt_BR: Opções de administração

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: After Sunshine
pt_BR: Depois da luz do sol

en: After free gallery download
pt_BR: Após o download gratuito da galeria

en: After free image download
pt_BR: Após o download gratuito da imagem

en: After gallery expires
pt_BR: Após a galeria expirar

en: After providing email to access gallery
pt_BR: Após fornecer o e-mail para acessar a galeria

en: After user adds image to favorites
pt_BR: Depois que o usuário adiciona a imagem aos favoritos

en: After user adds item to cart
pt_BR: Após o usuário adicionar um item ao carrinho

en: After user registers
pt_BR: Após o cadastro de usuário

en: After user submits order
pt_BR: Após o usuário enviar o pedido

en: After user views gallery for first time
pt_BR: Após o usuário ver a galeria pela primeira vez

en: Alaska
pt_BR: Alasca

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Alessandria
pt_BR: Alexandria

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Algiers
pt_BR: Argel

en: All
pt_BR: Todos

en: All Automated Emails
pt_BR: Todos os e-mails automatizados

en: All Discounts
pt_BR: Todos os descontos

en: All Email Log
pt_BR: Todos os registros de e-mail

en: All Galleries
pt_BR: Todas as galerias

en: All Order Status
pt_BR: Todos os status do pedido

en: All Orders
pt_BR: Todos os Pedidos

en: All Price Levels
pt_BR: Todos os níveis de preço

en: All Product Categories
pt_BR: Todas as Categorias

en: All Product Options
pt_BR: Todas as Opções de Produtos

en: All Products
pt_BR: Todos os Produtos

en: All categories
pt_BR: Todas as categorias

en: All countries
pt_BR: Todos os países

en: All modes
pt_BR: Todos os modos

en: All orders
pt_BR: Todos os Pedidos

en: All payment methods
pt_BR: Todos os meios de pagamento

en: All price levels
pt_BR: Todos os níveis de preço

en: All time
pt_BR: Todo tempo

en: Allow Guest Checkout
pt_BR: Permitir check-out de convidado

en: Allow Tracking
pt_BR: Permitir rastreamento

en: Allow Venmo
pt_BR: Permitir o Venmo

en: Allow comments on images in this gallery
pt_BR: Permitir comentários nas imagens desta galeria

en: Allow free downloads
pt_BR: Permitir downloads gratuitos

en: Allow free image downloads (no checkout required)
pt_BR: Permitir downloads gratuitos de imagens (não é necessário fazer o checkout)

en: Allow fullscreen
pt_BR: Permitir a tela cheia - fullscreen

en: Allow galleries to use a different theme layout from the main pages
pt_BR: Permitir que as galerias usem um layout de tema diferente das páginas principais

en: Allow product comments
pt_BR: Permitir comentários sobre o produto

en: Allow slideshow
pt_BR: Permitir apresentação de slides

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
pt_BR: Permitir que os usuários façam o checkout como convidados (não é necessário ter uma conta de usuário)

en: Allow users to enter comments when adding an item to cart
pt_BR: Permitir que os usuários insiram comentários ao adicionar um item ao carrinho

en: Allowed Categories
pt_BR: Categorias permitidas

en: Allowed Countries
pt_BR: Todos os países permitidos

en: Allowed Countries, States/Provinces
pt_BR: Países permitidos, Estados/Províncias

en: Allowed Customers
pt_BR: Clientes Permitidos

en: Allowed Customers For Free Downloads
pt_BR: Clientes permitidos para downloads gratuitos

en: Allowed Files
pt_BR: Arquivos Permitidos

en: Allowed Galleries
pt_BR: Galerias permitidas

en: Allowed Products
pt_BR: Produtos permitidos

en: Allowed Zip / Post codes
pt_BR: Códigos postais permitidos

en: Allowed template tags:
pt_BR: Tags de modelo permitidas:

en: Allowed zipcode or postal codes that are allowed for this shipping option, separated by commas. Ex: 80525,80526,80527. Leave empty to allow all.
pt_BR: CEP ou códigos postais permitidos para essa opção de envio, separados por vírgulas. Ex: 80525,80526,80527. Deixe em branco para permitir todos.

en: Alphabetical
pt_BR: Alfabética

en: Already have an account?
pt_BR: Já tem uma conta?

en: Already uploaded to gallery
pt_BR: Já carregado na galeria

en: Alternate integration
pt_BR: Integração alternativa

en: Alto Paraguay
pt_BR: Alto Paraguai

en: Always collect an address
pt_BR: Sempre colete um endereço

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Amount off order
pt_BR: Valor do pedido

en: Amount off product(s)
pt_BR: Valor do(s) produto(s)

en: Amount to refund
pt_BR: Valor a ser reembolsado

en: Amuria
pt_BR: Amúria

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads/sunshine" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
pt_BR: Um arquivo <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> foi criado para seu diretório "wp-content/uploads/sunshine" para impedir qualquer acesso direto às imagens, protegendo seus arquivos de download digital

en: An account has been created for you at %s
pt_BR: Uma conta foi criada para você em %s

en: An email has been sent to %s with information on resetting your password
pt_BR: Um e-mail foi enviado para %s com informações sobre como redefinir sua senha

en: An email will be sent to this address with instructions on how to reset your password
pt_BR: Um e-mail será enviado para esse endereço com instruções sobre como redefinir sua senha

en: An error occurred, please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro, tente novamente mais tarde.

en: An image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied.
pt_BR: Uma imagem não foi totalmente carregada porque é muito grande para o seu servidor suportar. As miniaturas e marcas d'água podem não ter sido aplicadas.

en: An item has been removed from your cart because it no longer exists
pt_BR: Um item foi removido de seu carrinho porque não existe mais

en: Andaman and Nicobar Islands
pt_BR: Ilhas Andaman e Nicobar

en: Animals
pt_BR: Animais

en: Ankara
pt_BR: Ancara

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Any gallery
pt_BR: Qualquer galeria

en: Any gallery the user has access
pt_BR: Qualquer galeria à qual o usuário tenha acesso

en: Any state/province
pt_BR: Qualquer estado/província

en: Appenzell Ausserrhoden
pt_BR: Appenzell Exterior

en: Application Fee Amount (To Sunshine)
pt_BR: Valor da taxa de inscrição (para a Sunshine)

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply discounts after taxes applied
pt_BR: Aplicar descontos após a aplicação de impostos

en: Apply selected images
pt_BR: Aplicar imagens selecionadas

en: Apply this discount automatically with no coupon code
pt_BR: Aplicar esse desconto automaticamente sem código de cupom

en: Apply to Shipping Cost
pt_BR: Aplicar ao custo de envio

en: Apply watermark to the download image
pt_BR: Aplicar marca d'água à imagem de download

en: Aragua
pt_BR: Arágua

en: Ardahan
pt_BR: Ardaã

en: Argentine Peso
pt_BR: Peso Argentino

en: Argeș
pt_BR: Argeş

en: Arkansas
pt_BR: Arcansas

en: Armed Forces (AA)
pt_BR: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt_BR: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt_BR: Forças Armadas (AP)

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Ask users if they want to subscribe
pt_BR: Pergunte aos usuários se eles querem se inscrever

en: Asturias
pt_BR: Astúrias

en: Asunción
pt_BR: Assunção

en: Atlántico Sur
pt_BR: Atlántico Sul

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australian Capital Territory
pt_BR: Camberra

en: Australian Dollars
pt_BR: Dólares australianos

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Authorize Only
pt_BR: Autorizar apenas

en: Authorize and Capture
pt_BR: Autorizar e capturar

en: Authorize and Capture is the recommended option as it will immediately place the money into your account
pt_BR: Authorize and Capture (Autorizar e capturar) é a opção recomendada, pois colocará o dinheiro imediatamente em sua conta

en: Auto-include Sunshine main menu
pt_BR: Inclusão automática do menu principal do Sunshine

en: Automated Email
pt_BR: E-mail automático

en: Automated Emails
pt_BR: E-mails automáticos

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic infinite scrolling
pt_BR: Rolagem infinita automática

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
pt_BR: Fazer com que o menu principal do Sunshine seja exibido automaticamente acima do conteúdo do Sunshine

en: Automatically include all sub-galleries when purchasing from a parent gallery
pt_BR: Incluir automaticamente todas as subgalerias ao comprar de uma galeria principal

en: Automatically include in any free downloads
pt_BR: Incluir automaticamente em todos os downloads gratuitos

en: Automatically include in any purchased download
pt_BR: Incluir automaticamente em qualquer download comprado

en: Automatically subscribe
pt_BR: Inscrição automática

en: Available template tags: %s
pt_BR: Tags de modelo disponíveis: %s

en: Average Order
pt_BR: Pedido Médio

en: Average Profit Per Order
pt_BR: Lucro médio por pedido

en: Avg Order
pt_BR: Pedido médio

en: Azad Kashmir
pt_BR: Caxemira Livre

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Back to login
pt_BR: Volte ao login

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Bahrain
pt_BR: Barein

en: Baja California
pt_BR: Baixa Califórnia

en: Baja California Sur
pt_BR: Baixa Califórnia Sul

en: Baker Island
pt_BR: Ilha Baker

en: Baleares
pt_BR: Balearics

en: Balochistan
pt_BR: Baluchistão

en: Bangladeshi Taka
pt_BR: Taka de Bangladesh

en: Barishal
pt_BR: Bari

en: Base price off
pt_BR: Preço base fora

en: Basel-Landschaft
pt_BR: Basileia-Landschaft

en: Basel-Stadt
pt_BR: Basileia-Stadt

en: Bavaria
pt_BR: Baviera

en: Bay Islands
pt_BR: Ilhas da Baía

en: Bay of Plenty
pt_BR: Baía de Plenty

en: Be as specific as you need. Order for most priority. You can include multiple zip/postal codes with commas.
pt_BR: Seja tão específico quanto você precisar. Faça o pedido por prioridade máxima. Você pode incluir vários códigos postais com vírgulas.

en: Before Sunshine
pt_BR: Antes da luz do sol

en: Before downloading you must read and acknowledge the terms of our print release.
pt_BR: Antes de fazer o download, você deve ler e reconhecer os termos de nossa versão impressa.

en: Before gallery expires
pt_BR: Antes do vencimento da galeria

en: Beijing / 北京
pt_BR: Pequim / 京

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Benin
pt_BR: Benim

en: Bergamo
pt_BR: Bérgamo

en: Berlin
pt_BR: Berlim

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bihar
pt_BR: Biar

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: Billing Address
pt_BR: Endereço de Cobrança

en: Billing Address 1
pt_BR: Endereço de Cobrança 1

en: Billing Address 2
pt_BR: Endereço de cobrança 2

en: Billing City
pt_BR: Cobrança: Cidade

en: Billing Country
pt_BR: País de cobrança

en: Billing First Name
pt_BR: Nome para cobrança

en: Billing Last Name
pt_BR: Sobrenome para cobrança

en: Billing State
pt_BR: Estado para cobrança

en: Billing Zip
pt_BR: CEP do faturamento

en: Biscay
pt_BR: Biscaia

en: Bistrița-Năsăud
pt_BR: Bistriţa-Năsăud

en: Black
pt_BR: Preto

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Bogura
pt_BR: Magura

en: Bokeo
pt_BR: Rio Bokeo

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bologna
pt_BR: Bolonha

en: Bono East
pt_BR: Bono Leste

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Botoșani
pt_BR: Botoşani

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bottom Left
pt_BR: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt_BR: Inferior Direito

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Brazilian Real
pt_BR: Real Brasileiro

en: Brașov
pt_BR: Braşov

en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: București
pt_BR: Bucureşti

en: Budapest
pt_BR: Budapeste

en: Building file...
pt_BR: Construindo arquivo...

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Bulgarian Lev
pt_BR: Lev Búlgaro

en: Bulk Add Galleries
pt_BR: Adicionar galerias em massa

en: Bulk Add New
pt_BR: Adicionar novo em massa

en: Bulk add galleries
pt_BR: Adicionar galerias em massa

en: Button Layout
pt_BR: Layout do botão

en: Button Shape
pt_BR: Formato do botão

en: Buy %u for %s each
pt_BR: Comprar %u por %s cada

en: Buy Now
pt_BR: Comprar Agora

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
pt_BR: Por padrão, o Sunshine oculta as imagens carregadas nas galerias do Sunshine na Biblioteca de mídia. Use por sua própria conta e risco.

en: By default, all possible funding sources will be shown. This setting can disable funding sources such as Credit Cards, Pay Later, Venmo, or other <a href="%s" target="_blank">Alternative Payment Methods</a>
pt_BR: Por padrão, todas as possíveis fontes de financiamento serão exibidas. Essa configuração pode desativar fontes de financiamento, como cartões de crédito, Pay Later, Venmo ou outros <a href="%s" target="_blank">métodos de pagamento alternativos</a>

en: By submitting this order, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
pt_BR: Ao enviar este pedido, você concorda com nossa <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: Békés
pt_BR: Bekés

en: Bălți
pt_BR: Bălţi

en: CSV Data File
pt_BR: Arquivo de dados CSV

en: Calculate quantities per line item
pt_BR: Calcular quantidades por item de linha

en: Calculate tax based on
pt_BR: Calcular o imposto com base em

en: California
pt_BR: Califórnia

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Campaign Monitor lists have been retrieved
pt_BR: As listas do Campaign Monitor foram recuperadas

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Canadian Dollars
pt_BR: Dólares canadenses

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cannot process image, likely out of memory
pt_BR: Não é possível processar a imagem, provavelmente a memória está esgotada

en: Cantabria
pt_BR: Cantábria

en: Canterbury
pt_BR: Cantuária

en: Canton
pt_BR: Complemento

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Capture ID
pt_BR: ID de captura

en: Caraș-Severin
pt_BR: Caraş-Severin

en: Card number
pt_BR: Número do cartão

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Cart item could not be found
pt_BR: Não foi possível encontrar o item do carrinho

en: Cart item images could not be updated
pt_BR: Não foi possível atualizar as imagens dos itens do carrinho

en: Cart updated
pt_BR: Carrinho atualizado

en: Catania
pt_BR: Catânia

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Center
pt_BR: Centro

en: Central African Republic
pt_BR: República da África Central

en: Central Greece
pt_BR: Grécia Central

en: Central Macedonia
pt_BR: Macedônia Central

en: Cesar
pt_BR: César

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt_BR: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Champasak
pt_BR: Champassak

en: Change status to: %s
pt_BR: Alterar o status para: %s

en: Check this if you want to automatically include the large image in downloads
pt_BR: Marque essa opção se quiser incluir automaticamente a imagem grande nos downloads

en: Checkout
pt_BR: Finalizar

en: Child galleries of selected galleries will automatically be included
pt_BR: As galerias secundárias das galerias selecionadas serão incluídas automaticamente

en: Chilean Peso
pt_BR: Peso Chileno

en: Chinese Yuan
pt_BR: Yuan Chinês

en: Chișinău
pt_BR: Chişinău

en: Choose a gallery for gallery specific template tags to be available
pt_BR: Escolha uma galeria para que as tags de modelo específicas da galeria estejam disponíveis

en: Choose an action...
pt_BR: Escolha uma ação...

en: Choose from Media Library
pt_BR: Escolha entre a Biblioteca de Mídia

en: Choose from the most used categories
pt_BR: Escolha entre as categorias mais utilizadas

en: Choose from the most used options
pt_BR: Escolha entre as opções mais usadas

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

en: Cimișlia
pt_BR: Cimişlia

en: City
pt_BR: Cidade

en: Ciudad Real
pt_BR: Cidade Real

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Classic Theme Options
pt_BR: Opções clássicas do tema

en: Clear All Favorites
pt_BR: Limpar todos os favoritos

en: Clear Sesssions
pt_BR: Sessões claras

en: Clear log
pt_BR: Limpar log

en: Clear selection
pt_BR: Limpar seleção

en: Clear sessions
pt_BR: Sessões claras

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Click here if the download does not start immediately
pt_BR: Clique aqui se o download não for iniciado imediatamente

en: Click here to login
pt_BR: Clique aqui para entrar

en: Click the links below to download your photo files
pt_BR: Clique nos links abaixo para fazer o download de seus arquivos de fotos

en: Click to reset password
pt_BR: Clique para redefinir a senha

en: Client Galleries
pt_BR: Galerias de clientes

en: Client ID
pt_BR: ID do Cliente

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Coast
pt_BR: Costa

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Colombian Peso
pt_BR: Peso colombiano

en: Color
pt_BR: Cor

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Comma separated list of email addresses
pt_BR: Lista de endereços de e-mail separados por vírgula

en: Comment added on %s
pt_BR: Comentário adicionado em %s

en: Comment awaiting approval
pt_BR: Comentário aguardando aprovação

en: Comment notification to admin
pt_BR: Notificação de comentários para o administrador

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comments require approval
pt_BR: Os comentários requerem aprovação

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Completed Orders
pt_BR: Pedidos concluídos

en: Compostela Valley
pt_BR: Compostela Vale

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Confirm New Password
pt_BR: Confirmar Nova Senha

en: Connect (Production)
pt_BR: Connect (Produção)

en: Connect to
pt_BR: Conectar a

en: Connect to Square
pt_BR: Conecte-se ao Square

en: Constantine
pt_BR: Constantino

en: Constanța
pt_BR: Constanţa

en: Contact Information
pt_BR: Informações de Contato

en: Contact sent to Light Blue!
pt_BR: Contato enviado para a Light Blue!

en: Contact your network administrator to install the update.
pt_BR: Entre em Contato com o Administrador da Rede para Instalar a Atualização.

en: Continue to checkout
pt_BR: Continuar com a reserva

en: Continue to payment details
pt_BR: Continuar para os detalhes de pagamento

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy and paste the file names above into Lightroom search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
pt_BR: Copie e cole os nomes dos arquivos acima no recurso de pesquisa do Lightroom (filtro Biblioteca) para localizar rapidamente e criar uma nova coleção para facilitar o processamento desse pedido. Certifique-se de que esteja usando o parâmetro de pesquisa "Contém" (e não "Contém tudo").

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
pt_BR: Copie e cole os nomes dos arquivos acima no recurso de pesquisa do Lightroom (filtro Biblioteca) para localizar rapidamente e criar uma nova coleção para facilitar o processamento desse pedido. Certifique-se de que esteja usando o parâmetro de pesquisa "Contém" (e não "Contém tudo").

en: Copy system info to clipboard
pt_BR: Copiar informações do sistema para a área de transferência

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Cordillera
pt_BR: Cordilheira

en: Cork
pt_BR: Cortiça

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Could not automatically retrieve the license key for %s
pt_BR: Não foi possível recuperar automaticamente a chave de licença para %s

en: Could not connect to Campaign Monitor API
pt_BR: Não foi possível conectar-se à API do Campaign Monitor

en: Could not connect to MailChimp API
pt_BR: Não foi possível conectar-se à API do MailChimp

en: Could not connect to PayPal
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao PayPal

en: Could not find original file to regenerate from
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo original para regenerar

en: Could not get download file
pt_BR: Não foi possível obter o arquivo de download

en: Could not get locations from Square
pt_BR: Não foi possível obter locais do Square

en: Could not refund payment in Authorize.net: %s
pt_BR: Não foi possível reembolsar o pagamento no Authorize.net: %s

en: Could not upload image %s: %s
pt_BR: Não foi possível carregar a imagem %s: %s

en: Country
pt_BR: País

en: County
pt_BR: Bairro

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Cover Theme Options
pt_BR: Opções do tema de capa

en: Cox's Bazar
pt_BR: Bazar de Cox

en: Create Account
pt_BR: Criar Conta

en: Create Users
pt_BR: Criar usuário

en: Create galleries
pt_BR: Criar galerias

en: Create user accounts
pt_BR: Criar contas de usuário

en: Create user accounts for any that do not yet exist in your data file
pt_BR: Crie contas de usuário para qualquer uma que ainda não exista em seu arquivo de dados

en: Create your first automated email
pt_BR: Crie seu primeiro e-mail automatizado

en: Create your first discount
pt_BR: Crie seu primeiro desconto

en: Create your first gallery
pt_BR: Crie sua primeira galeria

en: Create your first product
pt_BR: Crie seu primeiro produto

en: Create your first product options
pt_BR: Crie suas primeiras opções de produtos

en: Creating automated emails in Sunshine Photo Cart
pt_BR: Criação de e-mails automatizados no Sunshine Photo Cart

en: Creating discounts in Sunshine Photo Cart
pt_BR: Criação de descontos no Sunshine Photo Cart

en: Creating galleries in Sunshine Photo Cart
pt_BR: Criação de galerias no Sunshine Photo Cart

en: Creating products in Sunshine Photo Cart
pt_BR: Criação de produtos no Sunshine Photo Cart

en: Credit or debit cards
pt_BR: Cartões de crédito ou débito

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Credits Applied
pt_BR: Créditos aplicados

en: Crete
pt_BR: Creta

en: Crimea
pt_BR: Crimeia

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Croatia kuna
pt_BR: Croácia kunba

en: Crop image to this exact size. Note: Cropped images not recommended for Justified or Masonry layouts
pt_BR: Recorte a imagem para o tamanho exato. Observação: Imagens cortadas não são recomendadas para layouts Justified ou Masonry

en: Cropping option not recommended for justified or masonry
pt_BR: Opção de corte não recomendada para justificado ou alvenaria

en: Cross River
pt_BR: Rio Cross

en: Cumilla
pt_BR: Anguilla

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Currency Formatting
pt_BR: Formatação de moeda

en: Currency symbol position
pt_BR: Posição do símbolo da moeda

en: Current Image Count
pt_BR: Contagem de imagens atuais

en: Current Password
pt_BR: Senha Atual

en: Current gallery
pt_BR: Galeria atual

en: Current month sales
pt_BR: Vendas do mês atual

en: Custom CSS
pt_BR: CSS Personalizado

en: Custom Email Addresses
pt_BR: Endereços de e-mail personalizados

en: Custom Message
pt_BR: Mensagem Personalizada

en: Custom Note
pt_BR: Cliente

en: Custom email address
pt_BR: Endereço de e-mail personalizado

en: Custom email template to invite a user to gallery
pt_BR: Modelo de e-mail personalizado para convidar um usuário para a galeria

en: Custom ordering
pt_BR: Ordenação Personalizada

en: Custom recipients
pt_BR: Destinatários personalizados

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Customer Count
pt_BR: Contagem de Cliente

en: Customer ID
pt_BR: ID do cliente

en: Customer Information
pt_BR: Informações do cliente

en: Customer Order Receipt
pt_BR: Recido de compra do Cliente

en: Customer Profile
pt_BR: Perfil do Cliente

en: Customer Views
pt_BR: Visualizações do cliente

en: Customer downloaded "%s" from order
pt_BR: Cliente baixou "%s" do pedido

en: Customer has been updated
pt_BR: Cliente Atualizado

en: Customer signup at %s
pt_BR: Registro de cliente em %s

en: Customer was notified via email about new files available for download
pt_BR: O cliente foi notificado por e-mail sobre novos arquivos disponíveis para download

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Customizations
pt_BR: Customizações

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa Checa

en: Czech Republic
pt_BR: República Checa

en: Cádiz
pt_BR: Cádis

en: Călărași
pt_BR: Călăraşi

en: Căușeni
pt_BR: Căuşeni

en: Dadra and Nagar Haveli
pt_BR: Dadra e Nagar Haveli

en: Daerah Istimewa Aceh
pt_BR: Território de Achém

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
pt_BR: Território de Yogyakarta

en: Daman and Diu
pt_BR: Daman e Diu

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data & Logging
pt_BR: Dados e registro

en: Date
pt_BR: Data

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Day
pt_BR: Dia

en: Day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Decimal separator
pt_BR: Separador decimal

en: Decrease quantity
pt_BR: Diminuir a quantidade

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default customer location
pt_BR: Localização de cliente padrão

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete FTP folder
pt_BR: Excluir pasta FTP

en: Delete Unused Image Sizes
pt_BR: Excluir tamanhos de imagem não utilizados

en: Delete all Galleries, Products, Orders, and settings data will be removed when Sunshine is uninstalled. WARNING! This will delete all images uploaded to your galleries as well!
pt_BR: Excluir todos os dados de Galerias, Produtos, Pedidos e configurações será removido quando o Sunshine for desinstalado. AVISO! Isso também excluirá todas as imagens carregadas em suas galerias!

en: Delete data on uninstall
pt_BR: Apagar os dados ao desinstalar

en: Delete orphaned images
pt_BR: Excluir imagens órfãs

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete selected images
pt_BR: Excluir Imagens Selecionadas

en: Delhi
pt_BR: Deli

en: Delivery
pt_BR: Entrega

en: Delivery & Shipping
pt_BR: Entrega e remessa

en: Delivery Method
pt_BR: Método de envio

en: Delivery/Shipping Method
pt_BR: Método de entrega/envio

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description displayed on the checkout page to the customer
pt_BR: Descrição exibida na página de checkout para o cliente

en: Design Elements
pt_BR: Elementos de design

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Dhaka
pt_BR: Daca

en: Digital Download
pt_BR: Download digital

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Dinagat Islands
pt_BR: Ilhas Dinagat

en: Direct URL
pt_BR: URL Direta

en: Disable Favorites
pt_BR: Desativar favoritos

en: Disable Gallery Sharing
pt_BR: Desativar o compartilhamento da galeria

en: Disable Image Sharing
pt_BR: Desativar o compartilhamento de imagens

en: Disable Products
pt_BR: Desativar produtos

en: Disable Shipping
pt_BR: Desativar o Envio

en: Disable Signup
pt_BR: Desativar registro

en: Disable Store
pt_BR: Desativar loja

en: Disable favorites for this gallery
pt_BR: Desativar os favoritos para esta galeria

en: Disable gallery sharing
pt_BR: Desativar o compartilhamento da galeria

en: Disable individual image sharing for this gallery
pt_BR: Desativar o compartilhamento de imagens individuais para esta galeria

en: Disable promos throughout Sunshine Photo Cart
pt_BR: Desativar promoções no Sunshine Photo Cart

en: Disable sign up throughout Sunshine
pt_BR: Desativar a inscrição em todo o Sunshine

en: Disallowed Categories
pt_BR: Categorias não permitidas

en: Disallowed Galleries
pt_BR: Galerias não permitidas

en: Disallowed Products
pt_BR: Produtos não permitidos

en: Disconnect from
pt_BR: Desconectar de

en: Disconnect from Square
pt_BR: Desconectar do Square

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Discount "%s" removed because it is no longer valid
pt_BR: Desconto "%s" removido porque não é mais válido

en: Discount (optional)
pt_BR: Desconto (opcional)

en: Discount Amount
pt_BR: Valor do desconto

en: Discount Code
pt_BR: Código de Desconto

en: Discount Code or Gift Card
pt_BR: Código de desconto ou cartão-presente

en: Discount Expiration (Optional)
pt_BR: Validade do desconto (opcional)

en: Discount Info
pt_BR: Informações sobre descontos

en: Discount code could not be removed
pt_BR: Não foi possível remover o código de desconto

en: Discount code is invalid
pt_BR: O código de desconto é inválido

en: Discount per item
pt_BR: Desconto por item

en: Discount percentage will be applied to shipping cost as well
pt_BR: A porcentagem de desconto também será aplicada ao custo de envio

en: Discounts
pt_BR: Descontos

en: Display Fields
pt_BR: Exibir Campos

en: Display Options
pt_BR: Opções de exibição

en: Display Sunshine's main menu links
pt_BR: Exibir os links do menu principal do Sunshine

en: Display a gallery password box
pt_BR: Exibir uma caixa de senha da galeria

en: Display a search box
pt_BR: Exibir uma caixa de pesquisa

en: Display prices
pt_BR: Preços de exibição

en: Distraction Free Checkout
pt_BR: Checkout sem distração

en: District
pt_BR: Bairro

en: District Of Columbia
pt_BR: Distrito da Columbia

en: Do not allow customer to add more than this amount to cart
pt_BR: Não permitir que o cliente adicione mais do que esse valor ao carrinho

en: Do not allow saving images to favorites across all galleries
pt_BR: Não permitir salvar imagens como favoritas em todas as galerias

en: Do not allow sharing galleries
pt_BR: Não permita o compartilhamento de galerias

en: Do not allow sharing images within a gallery
pt_BR: Não permita o compartilhamento de imagens em uma galeria

en: Do not require shipping for this item at checkout
pt_BR: Não solicite o frete para esse item no checkout

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Dominican Peso
pt_BR: Peso dominicano

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Dondușeni
pt_BR: Donduşeni

en: Done!
pt_BR: Feito!

en: Download Gallery
pt_BR: Baixar a Galeria

en: Download PDF
pt_BR: Baixar PDF

en: Download additional files for this order
pt_BR: Download de arquivos adicionais para este pedido

en: Download all order items
pt_BR: Download de todos os itens do pedido

en: Download file
pt_BR: Baixar arquivo

en: Download files
pt_BR: Baixar arquivos

en: Download unavailable until payment is complete
pt_BR: Download indisponível até que o pagamento seja concluído

en: Download your order items
pt_BR: Faça o download dos itens de seu pedido

en: Downloaded free gallery %s
pt_BR: Galeria gratuita baixada %s

en: Downloaded free image %s
pt_BR: Imagem gratuita baixada %s

en: Drop files here
pt_BR: Solte os arquivos aqui

en: Dâmbovița
pt_BR: Dâmboviţa

en: E-mail address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: ERROR, something went really wrong
pt_BR: ERRO, algo deu muito errado

en: EU VAT Number
pt_BR: Número de IVA da UE

en: Each item in cart
pt_BR: Cada item no carrinho

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt_BR: Azerbaijão Leste (آذربایجان شرقی)

en: East Macedonia and Thrace
pt_BR: Macedônia Oriental e Trácia

en: Eastern
pt_BR: Leste

en: Eastern Cape
pt_BR: Cabo Oriental

en: Eastern Samar
pt_BR: Samar Oriental

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edineț
pt_BR: Edineţ

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Edit Automated Email
pt_BR: Editar e-mail automatizado

en: Edit Discount
pt_BR: Editar desconto

en: Edit Email Log
pt_BR: Editar Log de E-mail

en: Edit Gallery
pt_BR: Editar Galeria

en: Edit Order
pt_BR: Editar Pedido

en: Edit Order Status
pt_BR: Editar status do pedido

en: Edit Price Level
pt_BR: Editar nível de preço

en: Edit Product
pt_BR: Editar Produto

en: Edit Product Category
pt_BR: Editar categoria de produto

en: Edit Product Option
pt_BR: Editar opção de produto

en: Edit images
pt_BR: Editar imagens

en: Edit user
pt_BR: Editar Usuário

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Egyptian Pound
pt_BR: Libra egípcia

en: El Progreso
pt_BR: Em progresso

en: Elías Piña
pt_BR: Elijah Pineapple

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Content
pt_BR: Conteúdo do E-mail

en: Email Log
pt_BR: Novo Log de E-mail

en: Email Notifications
pt_BR: Notificações por e-mail

en: Email Sender
pt_BR: Remetente de e-mail

en: Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail

en: Email address provided for
pt_BR: Endereço de e-mail fornecido para

en: Email logo
pt_BR: Logotipo do e-mail

en: Email notifications sent from Sunshine Photo Cart are listed below. Click on an email to configure it.
pt_BR: As notificações por e-mail enviadas pelo Sunshine Photo Cart estão listadas abaixo. Clique em um e-mail para configurá-lo.

en: Email receipt sent to admins after successful order
pt_BR: Recibo de e-mail enviado aos administradores após o sucesso do pedido

en: Email receipt sent to customer after successful order
pt_BR: Recibo de e-mail enviado ao cliente após o sucesso do pedido

en: Email required
pt_BR: Email obrigatório

en: Email sent to customer after account sign up
pt_BR: E-mail enviado ao cliente após o registro da conta

en: Email sent to customer when comment added to order
pt_BR: E-mail enviado ao cliente quando um comentário é adicionado ao pedido

en: Email sent to customer when resetting password
pt_BR: E-mail enviado ao cliente ao redefinir a senha

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Enable %s
pt_BR: Ativar %s

en: Enable Taxes
pt_BR: Ativar Impostos

en: Enable logging
pt_BR: Ativar Logs

en: Enable logging of all events within Sunshine to help with debugging. Disable when not needed.
pt_BR: Ative o registro de todos os eventos no Sunshine para ajudar na depuração. Desative quando não for necessário.

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Enabling this option will attempt to block search engine bots from crawling and indexing galleries and images
pt_BR: A ativação dessa opção tentará impedir que os bots dos mecanismos de pesquisa rastreiem e indexem galerias e imagens

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people. Is NOT used for admin users.
pt_BR: A ativação dessa opção desativará o menu do botão direito do mouse e também não permitirá que as imagens sejam arrastadas/soltas na área de trabalho. NÃO é um método 100% eeficaz, mas deve impedir a maioria das pessoas. NÃO é usado para usuários administradores.

en: End Date
pt_BR: Data Final

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the account page.
pt_BR: Os pontos de extremidade são anexados aos URLs de sua página para lidar com ações específicas na página da conta.

en: Enter Gallery Access Code
pt_BR: Digite o código de acesso à galeria

en: Enter a Google API key to enable address autocomplete at checkout, <a href="%s" target="_blank">learn more here</a>
pt_BR: Insira uma chave de API do Google para ativar o preenchimento automático de endereços no checkout; <a href="%s" target="_blank">saiba mais aqui</a>

en: Enter email addresses separated by comma
pt_BR: Digite os endereços de e-mail separados por vírgula

en: Enter email addresses separated by commas
pt_BR: Digite os endereços de e-mail separados por vírgulas

en: Entire cart
pt_BR: Carrinho inteiro

en: Entire gallery download
pt_BR: Download da galeria inteira

en: Entre Ríos
pt_BR: Entre Rios

en: Epirus
pt_BR: Épiro

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error processing credit card: %s (%s)
pt_BR: Erro ao processar cartão de crédito: %s (%s)

en: Espaillat
pt_BR: Rio Espaillat

en: Estado de México
pt_BR: Estado do México

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Every %d Minutes
pt_BR: A cada %d Minutos

en: Expiration
pt_BR: Expiração

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expires
pt_BR: Expira

en: Expires on %s
pt_BR: Expira em %s

en: Explainer text to customers about the print release.
pt_BR: Texto explicativo para os clientes sobre o lançamento da impressão.

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export %s
pt_BR: Exportar %s

en: Exports
pt_BR: Exportações

en: Extra Content
pt_BR: Conteúdo Extra

en: Extra Shipping Cost
pt_BR: Custo de envio extra

en: Extra content to be shown on all invoices
pt_BR: Conteúdo extra a ser exibido em todas as faturas

en: FTP Folders
pt_BR: Pastas FTP

en: FTP Images Folder
pt_BR: Pasta de imagens FTP

en: Failed modal security check
pt_BR: Falha na verificação de segurança modal

en: Failed security check
pt_BR: Falha na verificações de segurança

en: Failed to capture PayPal payment
pt_BR: Falha ao capturar o pagamento do PayPal

en: Failed to pass security
pt_BR: Falha ao passar pela segurança

en: Failed to refresh Square token: %s
pt_BR: Falha ao atualizar o token Square: %s

en: Failed to remove association from Sunshine Photo Cart: %s
pt_BR: Falha ao remover a associação do Carrinho de Fotos Sunshine: %s

en: Failed to send contact to Light Blue
pt_BR: Falha ao enviar o contato para o Light Blue

en: Failed to send order to Light Blue
pt_BR: Falha ao enviar o pedido para Light Blue

en: Falcón
pt_BR: Falcão

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Fallback Featured Image
pt_BR: Imagem de destaque alternativa

en: Family
pt_BR: Família

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Favorites (Admin)
pt_BR: Favoritos (Admin)

en: Favorites (Custom Recipient)
pt_BR: Favoritos (destinatário personalizado)

en: Favorites cleared
pt_BR: Favoritos limpos

en: Favorites notification sent by customers to a custom recipient
pt_BR: Notificação de favoritos enviada por clientes para um destinatário personalizado

en: Favorites notification sent by customers to site admin
pt_BR: Notificação de favoritos enviada pelos clientes ao administrador do site

en: Favorites submitted by %s on %s
pt_BR: Favoritos enviados por %s em %s

en: Fee Amount
pt_BR: Valor da Taxa

en: Fee Name
pt_BR: Nome da taxa

en: Fees
pt_BR: Taxas

en: Fees added to the order for using this payment method
pt_BR: Taxas adicionadas ao pedido por usar esse método de pagamento

en: Feni
pt_BR: Fenim

en: Field contains invalid data
pt_BR: O campo contém dados inválidos

en: Field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: File could not be deleted
pt_BR: O arquivo não pôde ser excluído

en: File for print release information when a customer downloads an image
pt_BR: Arquivo para informações de liberação de impressão quando um cliente faz o download de uma imagem

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files for [order_name] are now available for download
pt_BR: Os arquivos para [order_name] já estão disponíveis para download

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter by customer
pt_BR: Filtrar por cliente

en: Filter by gallery
pt_BR: Filtrar por galeria

en: Filter galleries list
pt_BR: Filtrar a lista de galerias

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Firenze
pt_BR: Florença

en: First Name
pt_BR: Nome

en: Fixed amount
pt_BR: Quantia fixa

en: Flat Rate
pt_BR: Taxa fixa

en: Florești
pt_BR: Floreşti

en: Florida
pt_BR: Flórida

en: For processing free orders
pt_BR: Para processar pedidos gratuitos

en: For processing test orders
pt_BR: Para processar pedidos de teste

en: France
pt_BR: França

en: Free
pt_BR: Grátis

en: Free Download
pt_BR: Download grátis

en: Free Downloads
pt_BR: Downloads gratuitos

en: Free Shipping
pt_BR: Frete Grátis

en: Free gallery downloads
pt_BR: Downloads gratuitos de galerias

en: Free image download count
pt_BR: Contagem de download gratuito de imagens

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Friend
pt_BR: Amigo

en: From 1-100, a max percent size of the image
pt_BR: De 1 a 100, um tamanho percentual máximo da imagem

en: From Email
pt_BR: E-mail do Remetente

en: From Name
pt_BR: Nome do Remetente

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
pt_BR: No painel de controle da sua conta, você pode visualizar seus <a href="%1$s">pedidos recentes</a>, gerenciar seu <a href="%2$s">endereço de entrega</a> e <a href="%3$s">editar sua senha e detalhes da conta</a>.

en: Fujian / 福建
pt_BR: Fujian / 建

en: Full refund
pt_BR: Reembolso total

en: Fălești
pt_BR: Făleşti

en: GO
pt_BR: IR

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Galați
pt_BR: Galaţi

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Galleries Layout
pt_BR: Layout das galerias

en: Galleries come with a Store where products are shown first and customers add images to cart. You can disable this if you do not want to make it available.
pt_BR: As galerias vêm com um Store em que os produtos são mostrados primeiro e os clientes adicionam imagens ao carrinho. Você pode desativar essa opção se não quiser disponibilizá-la.

en: Galleries list
pt_BR: Lista de galerias

en: Galleries list navigation
pt_BR: Navegação na lista de galerias

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: Gallery Creation Date (New to Old)
pt_BR: Data de criação da galeria (nova para antiga)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
pt_BR: Data de criação da galeria (antiga para nova)

en: Gallery Featured Image
pt_BR: Imagem em destaque da galeria

en: Gallery Options
pt_BR: Opções da Galeria

en: Gallery Order
pt_BR: Pedido de galeria

en: Gallery Password Box
pt_BR: Caixa de senha da galeria

en: Gallery Search Box
pt_BR: Caixa de pesquisa da galeria

en: Gallery Sharing
pt_BR: Compartilhamento da galeria

en: Gallery Theme
pt_BR: Tema da galeria

en: Gallery Type
pt_BR: Tipo de Galeria

en: Gallery access code is incorrect, please try again
pt_BR: O código de acesso à galeria está incorreto, tente novamente

en: Gallery archives
pt_BR: Arquivos da galeria

en: Gallery name unavailable
pt_BR: Nome da galeria indisponível

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Gansu / 甘肃
pt_BR: Gansu肃 /

en: General
pt_BR: Geral

en: General Options
pt_BR: Opções Gerais

en: General template for custom messages
pt_BR: Modelo geral para mensagens personalizadas

en: Generate coupon code
pt_BR: Informe o código do cupom

en: Generate password
pt_BR: Gerar senha

en: Geneva
pt_BR: Genebra

en: Genova
pt_BR: Gênova

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Get Download
pt_BR: Obter download

en: Get New Password
pt_BR: Obter Nova Senha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Gilgit Baltistan
pt_BR: Gilgit-Baltistão

en: Gipuzkoa
pt_BR: Guipúscoa

en: Giza
pt_BR: Gizé

en: Go to product options
pt_BR: Ir para as opções do produto

en: Gold
pt_BR: Ouro

en: Google Maps API Key
pt_BR: Chave da API do Google Maps

en: Grand Cape Mount
pt_BR: Monte grande do cabo

en: Greater Accra
pt_BR: Grande Accra

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
pt_BR: Guangxi Zhuang / 广壮族

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guizhou / 贵州
pt_BR: Gui州zhou

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Győr-Moson-Sopron
pt_BR: Gyor-Moson-Sopron

en: Hainan / 海南
pt_BR: Hainan

en: Hamburg
pt_BR: Hamburgo

en: Hanover
pt_BR: Hanôver

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: Hawke’s Bay
pt_BR: Baía hawke

en: Hebei / 河北
pt_BR: Hebei / 河

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
pt_BR: Olá, %1$s (não é %1$s? <a href="%2$s">Sair</a>)

en: Henan / 河南
pt_BR: Henan / 河

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide funding sources
pt_BR: Ocultar fontes de financiamento

en: Hide galleries from search engines
pt_BR: Ocultar galerias dos mecanismos de pesquisa

en: Hide link to main galleries page
pt_BR: Ocultar link para a página principal das galerias

en: Hide others
pt_BR: Ocultar outros

en: Hide promos
pt_BR: Ocultar promoções

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
pt_BR: Oculte o link para sua página principal de galerias em qualquer menu do Sunshine. Útil se você quiser que os usuários se limitem a uma única galeria.

en: Highlight color
pt_BR: Cor de destaque

en: Homa Bay
pt_BR: Baía Homa

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Hong Kong Island
pt_BR: Ilha de Hong Kong

en: Hour(s)
pt_BR: Hora(s)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
pt_BR: Por quanto tempo o código do cupom deve ser válido depois de ser criado? Isto substituirá quaisquer configurações de data de expiração do código de desconto selecionado

en: How much this product costs you to be produced, used to determine your profit every time you sell this item
pt_BR: Quanto esse produto custa para ser produzido, usado para determinar seu lucro toda vez que você vende esse item

en: Howland Island
pt_BR: Ilha Howland

en: Hubei / 湖北
pt_BR: Hubei /

en: Huila
pt_BR: Huíla

en: Hunan / 湖南
pt_BR: Hunan

en: Hungarian Forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Hyogo
pt_BR: Hyōgo

en: Hîncești
pt_BR: Hînceşti

en: I have read and acknowledge the print release terms
pt_BR: Li e concordo com os termos de liberação de impressão

en: I'm done
pt_BR: Estou pronto

en: Ialomița
pt_BR: Ialomiţa

en: Iași
pt_BR: Iaşi

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icelandic krona
pt_BR: Coroa islandesa

en: If a price is left blank, the product will not be made available for this price level
pt_BR: Se um preço for deixado em branco, o produto não será disponibilizado para esse nível de preço

en: If customer does not have address entered yet, what location is used to determine the default location
pt_BR: Se o cliente ainda não tiver um endereço inserido, qual local é usado para determinar o local padrão?

en: If multiple flat rate options are available, only show this one if it is the highest priced
pt_BR: Se houver várias opções de taxa fixa disponíveis, mostre apenas essa se for a de preço mais alto

en: If you have changed thumbnail size, digital download size or watermark settings, you need to regenerate images.
pt_BR: Se você tiver alterado o tamanho da miniatura, o tamanho do download digital ou as configurações de marca d'água, será necessário gerar novamente as imagens.

en: Illinois
pt_BR: Ilinois

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image %s added to favorites
pt_BR: Imagem %s adicionada aos favoritos

en: Image %s removed from favorites
pt_BR: Imagem %s removida dos favoritos

en: Image Comment (Admin)
pt_BR: Comentário de imagem (Admin)

en: Image Data
pt_BR: Dados da imagem

en: Image File List
pt_BR: Lista de arquivos de imagem

en: Image Options
pt_BR: Opções da Imagem

en: Image Order
pt_BR: Ordem de Imagem

en: Image Quality
pt_BR: Qualidade da Imagem

en: Image Sharing
pt_BR: Compartilhamento de imagens

en: Image Theft Prevention
pt_BR: Prevenção de roubo de imagens

en: Image Upload Date (New to Old)
pt_BR: Data de upload da imagem (nova para antiga)

en: Image Upload Date (Old to New)
pt_BR: Data de upload da imagem (antiga para nova)

en: Image Views
pt_BR: Visualizações de imagens

en: Image added to favorites
pt_BR: Imagem adicionada aos favoritos

en: Image did not fully upload because it is too large for your server to handle. Thumbnails and watermarks may not have been applied. Recommend increasing available memory.
pt_BR: A imagem não foi totalmente carregada porque é muito grande para seu servidor suportar. As miniaturas e as marcas d'água podem não ter sido aplicadas. Recomendamos aumentar a memória disponível.

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images Layout
pt_BR: Layout de imagens

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
pt_BR: As imagens em seu carrinho foram removidas porque não estão mais disponíveis

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
pt_BR: As imagens em seus favoritos foram removidas porque não estão mais disponíveis

en: Imperia
pt_BR: Impéria

en: Import
pt_BR: Importar

en: Include a print release file in every digital download, a PDF file is recommended
pt_BR: Inclua um arquivo de liberação de impressão em cada download digital; recomenda-se um arquivo PDF

en: Include large image size in download
pt_BR: Incluir tamanho de imagem grande no download

en: Include sub galleries
pt_BR: Incluir subgalerias

en: Included in footer of every email
pt_BR: Incluído no rodapé de cada e-mail

en: Included in this package:
pt_BR: Incluído neste pacote:

en: Increase quantity
pt_BR: Aumentar quantidade

en: Independencia
pt_BR: Independência

en: India
pt_BR: Índia

en: Indian Rupee
pt_BR: Rúpia Indiana

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Indonesia Rupiah
pt_BR: Rúpia Indonésia

en: Inner Mongolia / 內蒙古
pt_BR: Mongólia Interior / 內蒙A

en: Insert into gallery
pt_BR: Inserir na galeria

en: Installment
pt_BR: Parcela

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Instructions included on order receipt page and email with how to complete payment
pt_BR: Instruções incluídas na página de recebimento do pedido e no e-mail sobre como concluir o pagamento

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Invalid MailChimp API key supplied.
pt_BR: Chave de API do MailChimp inválida fornecida.

en: Invalid checkout section
pt_BR: Seção de checkout inválida

en: Invalid comment submission - comments not allowed
pt_BR: Envio de comentário inválido - comentários não permitidos

en: Invalid comment submission - failed security check
pt_BR: Envio de comentário inválido - falha na verificação de segurança

en: Invalid comment submission - invalid email address
pt_BR: Envio de comentário inválido - endereço de e-mail inválido

en: Invalid comment submission - no image ID or content
pt_BR: Envio de comentário inválido - sem ID de imagem ou conteúdo

en: Invalid comment submission - no image found
pt_BR: Envio de comentário inválido - nenhuma imagem encontrada

en: Invalid comment submission - unknown reason
pt_BR: Envio de comentário inválido - motivo desconhecido

en: Invalid email
pt_BR: E-mail inválido

en: Invalid email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Invalid email address provided for
pt_BR: Endereço de e-mail inválido fornecido para

en: Invalid email or password, please try again
pt_BR: E-mail ou senha inválidos, tente novamente

en: Invalid file type
pt_BR: Tipo de arquivo inválido

en: Invalid file upload
pt_BR: Upload de arquivo inválido

en: Invalid gallery
pt_BR: Galeria inválida

en: Invalid gallery password submission
pt_BR: Envio de senha de galeria inválida

en: Invalid gallery password submission for
pt_BR: Envio de senha de galeria inválida para

en: Invalid gallery password submission: gallery not found
pt_BR: Envio de senha de galeria inválida: galeria não encontrada

en: Invalid license
pt_BR: Licença inválida

en: Invalid license key
pt_BR: Chave de licença inválida

en: Invalid login attempt
pt_BR: Tentativa de login inválida

en: Invalid order ID
pt_BR: ID de Pedido Inválido

en: Invalid passcode
pt_BR: Código de acesso inválido

en: Invalid password reset attempt
pt_BR: Tentativa de redefinição de senha inválida

en: Invalid payment
pt_BR: Pagamento inválido

en: Invalid request
pt_BR: Solicitação inválida

en: Invalid reset password URL
pt_BR: URL de redefinição de senha inválido

en: Invalid signup attempt
pt_BR: Tentativa de registro inválida

en: Invalid submission
pt_BR: Envio inválido

en: Invalid tool
pt_BR: Ferramenta inválida

en: Invalid user
pt_BR: Usuário Inválido

en: Invite User to Register
pt_BR: Convidar usuário a se registrar

en: Invite to Gallery
pt_BR: Convidar para a galeria

en: Invite user to gallery
pt_BR: Convidar usuário para a galeria

en: Invite user to register
pt_BR: Convidar usuário para se cadastrar

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Invoice #%s
pt_BR: Fatura #%s

en: Invoice for %s
pt_BR: Fatura para %s

en: Invoices
pt_BR: Faturas

en: Ionian Islands
pt_BR: Ilhas Ionianas

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Isernia
pt_BR: Isérnia

en: Islamabad Capital Territory
pt_BR: Território da Capital Islamabad

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Item Price
pt_BR: Preço do Item

en: Item Total
pt_BR: Total de Itens

en: Item not added to cart
pt_BR: Item não adicionado ao carrinho

en: Item not filled
pt_BR: Item não preenchido

en: Item removed from cart
pt_BR: Item removido do carrinho

en: Items
pt_BR: Itens

en: Ivory Coast
pt_BR: Costa do Marfim

en: Jammu and Kashmir
pt_BR: Jamu e Caxemira

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen Japonês

en: Jarvis Island
pt_BR: Ilha Jarvis

en: Jiangxi / 江西
pt_BR: Jiangxi / 江

en: Jilin / 吉林
pt_BR: Jilin林 /

en: Johnston Atoll
pt_BR: Atol Johnston

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Kavango East
pt_BR: Kavango Leste

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kenyan Shilling
pt_BR: Xelim queniano

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Khuzestan (خوزستان)
pt_BR: Khuzistão (خوزستان)

en: Kingman Reef
pt_BR: Recife de Kingman

en: Kiribati
pt_BR: Quiribáti

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt_BR: Kohgiluyeh e Boyerahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
pt_BR: Curdistão (کردستان)

en: KwaZulu-Natal
pt_BR: Kwazulu-Natal

en: Kwale
pt_BR: Rio Kwale

en: Kyoto
pt_BR: Quioto

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Kırklareli
pt_BR: Kirklareli

en: L'Aquila
pt_BR: L' aquila

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Lakshadeep
pt_BR: Laquedivas

en: Large Size
pt_BR: Tamanho grande

en: Last month sales
pt_BR: Vendas do último mês

en: Latest Activity
pt_BR: Atividade mais recente

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Learn how to increase the WordPress memory limit
pt_BR: Saiba como aumentar o limite de memória do WordPress

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Leave blank for full resolution
pt_BR: Deixe em branco para a resolução original

en: Leave blank to use default order numbering, otherwise set the next order number to be used
pt_BR: Deixe em branco para usar a numeração de pedido padrão; caso contrário, defina o próximo número de pedido a ser usado

en: Leave empty to keep current password
pt_BR: Deixe em branco para manter a senha atual

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left space
pt_BR: Espaço esquerdo

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: License for %s could not be deactivated, please <a href="%s" target="_blank">contact support</a>
pt_BR: Não foi possível desativar a licença do site %s. Entre <a href="%s" target="_blank">em contato com o suporte</a>

en: License for %s failed to be activated: %s
pt_BR: Falha na ativação da licença para %s: %s

en: License for %s failed to be updated: %s
pt_BR: A licença para %s não foi atualizada: %s

en: License for %s has been activated
pt_BR: A licença para %s foi ativada

en: License for %s has been deactivated
pt_BR: A licença para %s foi desativada

en: License for %s has been updated
pt_BR: A licença para %s foi atualizada

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Lifetime sales
pt_BR: Vendas vitalícias

en: Light Blue API key has not been set
pt_BR: A chave de API azul claro não foi definida

en: Limits
pt_BR: Limites

en: List
pt_BR: Lista

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Live
pt_BR: Ao Vivo

en: Live Client ID
pt_BR: ID de cliente ativo

en: Live Login ID
pt_BR: ID de login ao vivo

en: Live Public Key
pt_BR: Chave pública ao vivo

en: Live Secret
pt_BR: Ao Vivo - Privado

en: Live Transaction Key
pt_BR: Chave de transação em tempo real

en: Lleida
pt_BR: Lérida

en: Load %s more images
pt_BR: Carregar %s mais imagens

en: Load more
pt_BR: Carregar mais

en: Load more button
pt_BR: Botão carregar mais

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Local Delivery
pt_BR: Entrega Local

en: Location (Production)
pt_BR: Local (produção)

en: Locations refreshed from Square
pt_BR: Locais atualizados a partir do Square

en: Log file has been cleared
pt_BR: O arquivo de registro foi limpo

en: Logged in
pt_BR: Logado

en: Logged out
pt_BR: Desconectado

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Login to your <a href="%s" target="_blank">MailChimp account</a> to get your API key
pt_BR: Faça login em sua <a href="%s" target="_blank">conta do MailChimp</a> para obter sua chave de API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your API key
pt_BR: Faça login em sua conta do Campaign Monitor para obter sua chave de API

en: Login to your Campaign Monitor account to get your client ID
pt_BR: Faça login em sua conta do Campaign Monitor para obter sua ID de cliente

en: Login to your Lightblue account to get your API key
pt_BR: Faça login em sua conta Lightblue para obter sua chave de API

en: Logo to use in header of email
pt_BR: Logotipo a ser usado no cabeçalho do e-mail

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Loja
pt_BR: Loja - Filiação

en: Lost password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Louisiana
pt_BR: Luisiana

en: Lovech
pt_BR: Lovetch

en: Lower Saxony
pt_BR: Baixa Saxônia

en: Lucca
pt_BR: Luca

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macao / 澳门
pt_BR: Macao / 澳

en: Macao S.A.R., China
pt_BR: Macau, China

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Madhya Pradesh
pt_BR: Madia Pradexe

en: MailChimp lists have been retrieved
pt_BR: As listas do MailChimp foram recuperadas

en: Main Background
pt_BR: Background principal

en: Main Galleries Page
pt_BR: Página principal das galerias

en: Main Links
pt_BR: Links principais

en: Main Text
pt_BR: Texto Principal

en: Make free shipping available for the order. You must have a Free Shipping Method active with the option to be enabled via discount code.
pt_BR: Disponibilizar o frete grátis para o pedido. Você deve ter um método de frete grátis ativo com a opção a ser ativada por meio do código de desconto.

en: Make name optional when signing up
pt_BR: Tornar o nome opcional ao se registrar

en: Make password optional when signing up (otherwise password will automatically be created for them)
pt_BR: Tornar a senha opcional ao se inscrever (caso contrário, a senha será criada automaticamente para eles)

en: Making changes to your image sizes does not immediately affect your galleries and you will need to regenerate all images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
pt_BR: As alterações nos tamanhos das imagens não afetam imediatamente as galerias e será necessário gerar novamente todas as imagens. <a href="%s" target="_blank">Consulte este artigo de ajuda</a>

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Malaysian Ringgits
pt_BR: Ringgits da Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Maluku
pt_BR: Ilhas Molucas

en: Manage comments on this image
pt_BR: Gerenciar comentários sobre esta imagem

en: Manage more price levels to offer different pricing in across galleries for the same product
pt_BR: Gerencie mais níveis de preços para oferecer preços diferentes em várias galerias para o mesmo produto

en: Maramureș
pt_BR: Maramureş

en: Margin from edge
pt_BR: Margem da borda

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Maryland
pt_BR: Marilândia

en: Mascara
pt_BR: Rímel

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max Quantity
pt_BR: Quantidade Máxima

en: Max Size
pt_BR: Tamanho Máximo

en: Max free downloads
pt_BR: Máximo de downloads gratuitos

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
pt_BR: Número máximo de downloads gratuitos permitidos entre todas as galerias

en: Max uses per person
pt_BR: Máximo de usos por pessoa

en: Maximum Order Amount
pt_BR: Valor máximo do pedido

en: Mayo
pt_BR: Maio

en: Mecklenburg-Vorpommern
pt_BR: Mecklemburgo-Pomerânia

en: Mehedinți
pt_BR: Mehedinţi

en: Melilla
pt_BR: Melila

en: Menu Background
pt_BR: Fundo do Menu

en: Menu Links
pt_BR: Links do menu

en: Merchant ID
pt_BR: ID do comerciante

en: Merchant Key
pt_BR: Chave do comerciante

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message failed to send
pt_BR: Falha no envio da mensagem

en: Message sent successfully
pt_BR: Mensagem enviada com sucesso

en: Messaging
pt_BR: Mensagens

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso Mexicano

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Midway Atoll
pt_BR: Atol midway

en: Milano
pt_BR: Milão

en: Min Qty
pt_BR: Qtd. mínima

en: Minimum Order
pt_BR: Pedido mínimo

en: Minimum Order Amount
pt_BR: Valor Mínimo de Pedido

en: Minimum amount a customer must have in cart before they can checkout
pt_BR: Valor mínimo que um cliente deve ter no carrinho antes de fazer o checkout

en: Minimum purchase amount
pt_BR: Valor mínimo de compra

en: Minnesota
pt_BR: Minesota

en: Miscellaneous Elements
pt_BR: Elementos diversos

en: Missing required password reset fields
pt_BR: Falta de campos obrigatórios de redefinição de senha

en: Missouri
pt_BR: Missuri

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Modena
pt_BR: Módena

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Month
pt_BR: Mês

en: Month(s)
pt_BR: Mês(es)

en: Montserrat
pt_BR: Maurícia

en: Monza e della Brianza
pt_BR: Monza e Brianza

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para Lixeira

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Multi-Image
pt_BR: Multi-imagem

en: Multi-image
pt_BR: Multi-imagem

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pt_BR: Lima Metropolitana

en: Municipality
pt_BR: Município

en: Municipality / District
pt_BR: Município / Distrito

en: Murang’a
pt_BR: Murang'a

en: Murcia
pt_BR: Múrcia

en: Mureș
pt_BR: Rio Mureş

en: Must acknowledge print release
pt_BR: Deve confirmar a liberação de impressão

en: Must be a PNG image, ideally with transparency
pt_BR: Deve ser uma imagem PNG, de preferência com transparência

en: My WordPress Theme
pt_BR: Meu tema do WordPress

en: My business location
pt_BR: Meu local de trabalho

en: Myanmar
pt_BR: República da União de Myanmar

en: M’Sila
pt_BR: M'Sila

en: Nairobi County
pt_BR: Condado de Nairobi

en: Name Optional for Signup
pt_BR: Nome opcional para registro

en: Name displayed on the checkout page to the customer
pt_BR: Nome exibido na página de checkout para o cliente

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Nandi
pt_BR: Nunes

en: Napoli
pt_BR: Nápoles

en: Navassa Island
pt_BR: Ilha Navassa

en: Navigation Method
pt_BR: Método de navegação

en: Neamț
pt_BR: Neamţ

en: Nebraska
pt_BR: Nebrasca

en: Net amount
pt_BR: Valor líquido

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

en: New
pt_BR: Novo

en: New Automated Email
pt_BR: Adicionar novo e-mail automatizado

en: New Brunswick
pt_BR: Nova Brunswick

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledónia

en: New Customers
pt_BR: Novos Clientes

en: New Discount
pt_BR: Novo desconto

en: New Email Log
pt_BR: Novo Log de E-mail

en: New Galleries
pt_BR: Novas galerias

en: New Gallery
pt_BR: Nova Galeria

en: New Hampshire
pt_BR: Nova Hampshire

en: New Images
pt_BR: Novas imagens

en: New Jersey
pt_BR: Nova Jérsei

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New Order
pt_BR: Novo Pedido

en: New Order Status
pt_BR: Novo status do pedido

en: New Orders
pt_BR: Novos Pedidos

en: New Password
pt_BR: Nova Senha

en: New Password Confirmation
pt_BR: Confirmação de palavra-passe

en: New Price Level
pt_BR: Novo nível de preço

en: New Product
pt_BR: Novo Produto

en: New Product Category Name
pt_BR: Novo nome da categoria de produto

en: New Product Option Name
pt_BR: Nome da nova opção de produto

en: New South Wales
pt_BR: Nova Gales do Sul

en: New Territories
pt_BR: Novos Territórios

en: New York
pt_BR: Nova York

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: New images are available in your FTP folder
pt_BR: Novas imagens estão disponíveis em sua pasta FTP

en: New order: %s from %s
pt_BR: Nova ordem: %s de %s

en: New passwords do not match
pt_BR: As novas senhas não correspondem

en: Newborn
pt_BR: Recém nascido

en: Newfoundland and Labrador
pt_BR: Terra Nova e Labrador

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Order Number
pt_BR: Número da próxima ordem

en: Next Step
pt_BR: Próximo passo

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Nigerian Naira
pt_BR: Naira nigeriano

en: No Email Log found
pt_BR: Nenhum registro de e-mail foi encontrado

en: No Email Log found in trash
pt_BR: Nenhum registro de e-mail foi encontrado na Lixeira

en: No Stripe payment intent id
pt_BR: Nenhum ID de intenção de pagamento do Stripe

en: No To recipient was selected
pt_BR: Nenhum destinatário To foi selecionado

en: No access token
pt_BR: Sem token de acesso

en: No activity
pt_BR: Nenhuma Atividade

en: No added fees
pt_BR: Sem taxas adicionais

en: No automated emails found
pt_BR: Nenhum e-mail automatizado foi encontrado

en: No automated emails found in trash
pt_BR: Nenhum e-mail automatizado foi encontrado na Lixeira

en: No billing address collected for this customer
pt_BR: Nenhum endereço de cobrança coletado para esse cliente

en: No billing address collected for this order
pt_BR: Nenhum endereço de cobrança coletado para esse pedido

en: No custom recipients were provided
pt_BR: Nenhum destinatário personalizado foi fornecido

en: No customer views
pt_BR: Nenhuma visualização do cliente

en: No customers found
pt_BR: Nenhum cliente encontrado

en: No data found
pt_BR: Nenhum dado encontrado

en: No discounts found
pt_BR: Nenhum desconto foi encontrado

en: No discounts found in trash
pt_BR: Nenhum desconto foi encontrado na lixeira

en: No emails collected yet
pt_BR: Nenhum e-mail coletado ainda

en: No favorites
pt_BR: Não há favoritos

en: No files were attached to this order
pt_BR: Nenhum arquivo foi anexado a esse pedido

en: No galleries found in Trash
pt_BR: Nenhuma galeria encontrada em Trash

en: No galleries found.
pt_BR: Não foram encontradas galerias.

en: No gallery found with that password
pt_BR: Nenhuma galeria foi encontrada com essa senha

en: No image ID provided
pt_BR: Nenhuma ID de imagem fornecida

en: No images in this gallery
pt_BR: Nenhuma imagem nesta galeria

en: No lists were found in your Campaign Monitor account
pt_BR: Não foram encontradas listas em sua conta do Campaign Monitor

en: No lists were found in your MailChimp account. You must create a list for subscribers to be placed.
pt_BR: Não foram encontradas listas em sua conta do MailChimp. Você deve criar uma lista para que os assinantes sejam colocados.

en: No location by default
pt_BR: Sem local por padrão

en: No log entries yet
pt_BR: Nenhuma entrada de registro ainda

en: No merchant ID in %s settings
pt_BR: Nenhum ID do comerciante nas configurações %s

en: No orders
pt_BR: Sem pedidos

en: No orders found
pt_BR: Nenhum pedido encontrado

en: No orders found in trash
pt_BR: Nenhum pedido no lixo

en: No orphans found!
pt_BR: Nenhum órfão foi encontrado!

en: No parent gallery
pt_BR: Nenhuma galeria principal

en: No payment method
pt_BR: Nenhum método de pagamento

en: No price levels set
pt_BR: Não há níveis de preços definidos

en: No product options found
pt_BR: Nenhuma opção de produto encontrada

en: No product provided
pt_BR: Nenhum produto fornecido

en: No products found
pt_BR: Nenhum produto encontrado

en: No products found in trash
pt_BR: Nenhum produto encontrado na lixeira

en: No response from credit card processor
pt_BR: Nenhuma resposta do processador do cartão de crédito

en: No results for this export
pt_BR: Nenhum resultado para esta exportação

en: No sessions found!
pt_BR: Nenhuma sessão encontrada!

en: No shipping address collected for this customer
pt_BR: Nenhum endereço de entrega foi coletado para esse cliente

en: No shipping address collected for this order
pt_BR: Nenhum endereço de entrega foi coletado para esse pedido

en: No source ID
pt_BR: Nenhuma identificação de fonte

en: No user with that email address
pt_BR: Nenhum usuário com esse endereço de e-mail

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: North Aegean
pt_BR: Egeu do Norte

en: North East
pt_BR: Nordeste

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
pt_BR: Khorasan norte (خراسان شمالی)

en: North Korea
pt_BR: Coréia do Norte

en: North-Western
pt_BR: Noroeste

en: Northern
pt_BR: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Northern Cape
pt_BR: Cabo Setentrional

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

en: Northwest Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa Norueguesa

en: Not a valid email address
pt_BR: Use um endereço de e-mail válido

en: Not a valid image ID
pt_BR: Não é uma ID de imagem válida

en: Not enough data on transaction to process refund
pt_BR: Não há dados suficientes sobre a transação para processar o reembolso

en: Not enough transaction data on %s to process refund
pt_BR: Não há dados de transação suficientes em %s para processar o reembolso

en: Note: If your source gallery is password protected, a unique password is generated for each gallery that is created in this process.
pt_BR: Observação: se a galeria de origem for protegida por senha, será gerada uma senha exclusiva para cada galeria criada nesse processo.

en: Note: You are using the free Square payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Square processing fees. This added fee is removed by using the Square Pro add-on.
pt_BR: Observação: Você está usando a integração gratuita do gateway de pagamento Square. Isso inclui uma taxa adicional %s%% fee para o processamento de pagamentos em cada pedido que vai para o Sunshine Photo Cart, além das taxas de processamento do Square. Essa taxa adicional é removida com o uso do complemento Square Pro.

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s%% fee for payment processing on each order that goes to Sunshine Photo Cart in addition to Stripe processing fees. This added fee is removed by using the Stripe Pro add-on.
pt_BR: Observação: Você está usando a integração gratuita do gateway de pagamento Stripe. Isso inclui uma taxa adicional %s%% fee para o processamento de pagamentos em cada pedido enviado ao Sunshine Photo Cart, além das taxas de processamento do Stripe. Essa taxa adicional é removida com o uso do complemento Stripe Pro.

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Notice: A unique URL is generated and emailed to your recipients. Your selected favorite images will be accessible via this URL to anyone who has it.
pt_BR: Aviso: Um URL exclusivo é gerado e enviado por e-mail aos destinatários. Suas imagens favoritas selecionadas poderão ser acessadas por meio desse URL para qualquer pessoa que o tenha.

en: Notification sent to customer about files added to an order for download
pt_BR: Notificação enviada ao cliente sobre arquivos adicionados a um pedido para download

en: Notify User(s)
pt_BR: Notificar usuário(s)

en: Notify customer of status change
pt_BR: Notificar o cliente sobre a mudança de status

en: Notify customer via email
pt_BR: Notificar o cliente por e-mail

en: Notify customer?
pt_BR: Notificar o cliente?

en: Notify user of files added to order
pt_BR: Notificar o usuário sobre arquivos adicionados ao pedido

en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

en: Number of decimals
pt_BR: Número de decimais

en: Number of free image downloads allowed from this gallery (and child galleries) per customer. Leave empty to use global value (%s).
pt_BR: Número de downloads gratuitos de imagens permitidos nessa galeria (e nas galerias secundárias) por cliente. Deixe em branco para usar o valor global (%s).

en: Number of images
pt_BR: Número de imagens

en: Numbered pagination
pt_BR: Paginação numerada

en: Nusa Tenggara Barat
pt_BR: NusaTenggaraBarat

en: Nyeri
pt_BR: Rio Nyeri

en: Ocnița
pt_BR: Ocniţa

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Only This Discount
pt_BR: Somente este desconto

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
pt_BR: Só permitir que o cliente use esse cupom, não permitir quaisquer outros cupons

en: Only allow for admin users
pt_BR: Permitir apenas para usuários administradores

en: Only allow the selected customers to download for free
pt_BR: Permitir que apenas os clientes selecionados façam o download gratuito

en: Only allow this method via discount code that enables Free Shipping
pt_BR: Somente permita esse método por meio de um código de desconto que permita o Frete Grátis

en: Only make this shipping option available when cart contains items from the selected galleries. Leave empty for all galleries.
pt_BR: Disponibilize essa opção de envio somente quando o carrinho contiver itens das galerias selecionadas. Deixe em branco para todas as galerias.

en: Only make this shipping option available when cart contains only the selected products. Leave empty for all products.
pt_BR: Disponibilize essa opção de envio somente quando o carrinho contiver apenas os produtos selecionados. Deixe em branco para todos os produtos.

en: Only visible when on Sunshine pages
pt_BR: Visível somente nas páginas do Sunshine

en: Ontario
pt_BR: Ontário

en: Open Gallery
pt_BR: Abrir a galeria

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Optionally enter a unique passcode customers will be required to enter before downloading for free
pt_BR: Opcionalmente, insira um código de acesso exclusivo que os clientes deverão digitar antes de fazer o download gratuito

en: Optionally include a hint for the password
pt_BR: Opcionalmente, inclua uma dica para a senha

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products.
pt_BR: Opcionalmente, selecione um nível de preço existente para gerar preços para esse novo nível de preço em todos os produtos existentes.

en: Optionally set a password
pt_BR: Opcionalmente, defina uma senha

en: Optionally upload files to make them available to download with this order
pt_BR: Opcionalmente, carregue arquivos para disponibilizá-los para download com este pedido

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Order #
pt_BR: Pedido #

en: Order #%s
pt_BR: Pedido #%s

en: Order %s failed refund in PayPal
pt_BR: Falha no reembolso do pedido %s no PayPal

en: Order Actions
pt_BR: Ações do Pedido

en: Order Comment
pt_BR: Comentário do pedido

en: Order Data
pt_BR: Dados do pedido

en: Order Date
pt_BR: Data do Pedido

en: Order Files
pt_BR: Arquivos de pedidos

en: Order Files Notification
pt_BR: Notificação de arquivos de pedidos

en: Order ID
pt_BR: ID do Pedido

en: Order Numbering
pt_BR: Numeração de pedidos

en: Order Received
pt_BR: Pedido Recebido

en: Order Status
pt_BR: Status do Pedido

en: Order Statuses
pt_BR: Status dos Pedidos

en: Order Subtotal
pt_BR: Subtotal do pedido

en: Order Summary
pt_BR: Resumo do Pedido

en: Order Tax
pt_BR: Imposto do Pedido

en: Order Total
pt_BR: Total do Pedido

en: Order Totals
pt_BR: Totais de Pedidos

en: Order Updated
pt_BR: Pedido Atualizado

en: Order email successfully resent
pt_BR: E-mail do pedido reenviado com sucesso

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
pt_BR: Solicite imagens capturadas (as imagens DEVEM ter o campo EXIF "DateTimeDigitized")

en: Order item list
pt_BR: Lista de itens do pedido

en: Order items shipped or delivered to your provided address
pt_BR: Encomendar itens enviados ou entregues em seu endereço fornecido

en: Order not found in Stripe to process refund
pt_BR: Pedido não encontrado no Stripe para processar o reembolso

en: Order not found in Stripe to process refund (Order ID: %s)
pt_BR: Pedido não encontrado no Stripe para processar o reembolso (ID do pedido: %s)

en: Order sent to Light Blue!
pt_BR: Pedido enviado para a Light Blue!

en: Order status for %s has changed
pt_BR: O status do pedido para %s foi alterado

en: Order status notification email sent to %s
pt_BR: E-mail de notificação de status do pedido enviado para %s

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Orphaned Images
pt_BR: Imagens órfãs

en: Other Fields
pt_BR: Outros campos

en: PIN Code
pt_BR: Código PIN

en: Package
pt_BR: Pacote

en: Padova
pt_BR: Pádua

en: Page Options
pt_BR: Opções da página

en: Pager
pt_BR: Paginador

en: Pages & URLs
pt_BR: Páginas e URLs

en: Pages Theme
pt_BR: Tema das páginas

en: Pagination Style
pt_BR: Estilo de paginação

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palencia
pt_BR: Palência

en: Palestinian Territory
pt_BR: Território Palestino

en: Palmyra Atoll
pt_BR: Atol Palmyra

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Pangasinan
pt_BR: Pangasino

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Paraguayan Guaraní
pt_BR: Guaraní Paraguaiano

en: Parent Gallery
pt_BR: Galeria Pai

en: Parent Gallery:
pt_BR: Galeria Pai:

en: Parent Order Status
pt_BR: Status da ordem dos pais

en: Parent Order Status:
pt_BR: Status da ordem dos pais:

en: Parent Price Level
pt_BR: Nível de preço dos pais

en: Parent Price Level:
pt_BR: Nível de preço dos pais:

en: Parent Product Category
pt_BR: Categorias principais de produto

en: Parent Product Category:
pt_BR: Categoria do Produto Principal:

en: Parent Product Option
pt_BR: Opção de produto pai

en: Parent Product Option:
pt_BR: Opção de produto dos pais:

en: Parish
pt_BR: Paróquia

en: Passcode
pt_BR: Código de acesso

en: Passcode required
pt_BR: Código de acesso necessário

en: Passphrase
pt_BR: Frase secreta

en: Password Hint
pt_BR: Dica de Senha

en: Password Optional for Signup
pt_BR: Senha opcional para registro

en: Password Protected
pt_BR: Protegida por senha

en: Password Protected Featured Image
pt_BR: Imagem em destaque protegida por senha

en: Password access granted for
pt_BR: Acesso por senha concedido para

en: Password has been set
pt_BR: A senha foi definida

en: Password hint:
pt_BR: Dica de senha:

en: Password reset request at %s
pt_BR: Solicitação de redefinição de senha em %s

en: Password updated
pt_BR: Senha atualizada

en: Password/Access Code
pt_BR: Senha/código de acesso

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas não coincidem

en: Past Exports
pt_BR: Exportações anteriores

en: Pavia
pt_BR: Pávia

en: Pay
pt_BR: Pagar

en: Pay Later (US, UK), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (France), Später Bezahlen (Germany)
pt_BR: Pay Later (EUA, Reino Unido), Pay in 4 (AU), 4X PayPal (França), Später Bezahlen (Alemanha)

en: Pay with Mollie
pt_BR: Pague com a Mollie

en: Pay with credit card
pt_BR: Pagar com cartão de crédito

en: Pay with credit card or your PayPal account
pt_BR: Pague com cartão de crédito ou com sua conta do PayPal

en: PayPal Credit (US, UK)
pt_BR: Crédito do PayPal (EUA, Reino Unido)

en: PayPal failed to refund
pt_BR: O PayPal não conseguiu reembolsar

en: PayPal payment has been cancelled
pt_BR: O pagamento do PayPal foi cancelado

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento

en: Payment Source
pt_BR: Fonte de pagamento

en: Payment processed by %s
pt_BR: Pagamento processado por %s

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Payments handled offline (like check or cash)
pt_BR: Pagamentos realizados off-line (como cheque ou dinheiro)

en: Peloponnese
pt_BR: Peloponeso

en: Pemba North
pt_BR: Norte de Pemba

en: Pemba South
pt_BR: Pemba Sul

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Per Page
pt_BR: Por página

en: Per line item in cart
pt_BR: Por item de linha no carrinho

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Percentage of total order
pt_BR: Porcentagem do pedido total

en: Percentage off order
pt_BR: Percentual de desconto no pedido

en: Percentage off product(s)
pt_BR: Porcentagem de desconto no(s) produto(s)

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Perugia
pt_BR: Perúgia

en: Peruvian Sol
pt_BR: Sol Peruano

en: Philippine Pesos
pt_BR: Pesos das Filipinas

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Photo gallery %1$s by %2$s
pt_BR: Galeria de fotos %1$s por %2$s

en: Piacenza
pt_BR: Placência

en: Pickup
pt_BR: Local

en: Pickup up your order items
pt_BR: Retirar os itens de seu pedido

en: Pill
pt_BR: Pílula

en: Pitcairn
pt_BR: Ilhas Pitcairn

en: Plateau
pt_BR: Platô

en: Please click the button below to set a new password. If you did not make this request, you can safely ignore and delete this email
pt_BR: Clique no botão abaixo para definir uma nova senha. Caso não tenha feito essa solicitação, você pode ignorar e excluir este e-mail com segurança

en: Please enter your license key in order to enable your add-ons
pt_BR: Insira sua chave de licença para habilitar seus add-ons

en: Please register on [site_name]
pt_BR: Registre-se em [nome_do_site]

en: Please select a page
pt_BR: Por favor selecione uma página

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Portraits
pt_BR: Retratos

en: Position
pt_BR: Posição

en: Postal Code
pt_BR: CEP

en: Postal code
pt_BR: CEP

en: Postcode
pt_BR: CEP

en: Pounds Sterling
pt_BR: Libras esterlinas

en: Prato
pt_BR: Pratos

en: Prefecture
pt_BR: Prefeitura

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price Level
pt_BR: Nível de preço

en: Price Levels
pt_BR: Níveis de preço

en: Price Type
pt_BR: Tipo de Preço

en: Price display suffix
pt_BR: Sufixo de exibição de preço

en: Price level (%s) does not exist
pt_BR: O nível de preço (%s) não existe

en: Prices entered with tax
pt_BR: Inserir preços e taxas

en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha Príncipe Edward

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print Release file
pt_BR: Arquivo de liberação de impressão

en: Prints
pt_BR: Impressões

en: Private
pt_BR: Privado

en: Private (only specified users)
pt_BR: Privado (somente usuários especificados)

en: Private Key
pt_BR: Chave Privada

en: Process Queue
pt_BR: Fila de Processamento

en: Processing
pt_BR: Processando

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Categories
pt_BR: Categorias de Produtos

en: Product Category
pt_BR: Categoria de Produto

en: Product Info
pt_BR: Informações do produto

en: Product Option
pt_BR: Opção do produto

en: Product Options
pt_BR: Opções do Produto

en: Product Pricing
pt_BR: Preço do produto

en: Product options allow you to add customizations to this product such as paper type, frames, image editing, etc
pt_BR: As opções do produto permitem que você adicione personalizações a esse produto, como tipo de papel, molduras, edição de imagens etc

en: Product(s)
pt_BR: Produto

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Products in package
pt_BR: Produtos na embalagem

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile updated
pt_BR: Perfil atualizado

en: Profit
pt_BR: Lucro

en: Profits
pt_BR: Lucros

en: Proofing Only
pt_BR: Somente prova

en: Provide email address
pt_BR: Fornecer endereço de e-mail

en: Provided Emails
pt_BR: E-mails fornecidos

en: Province
pt_BR: Região

en: Public Key
pt_BR: Chave Pública

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Punjab
pt_BR: Penjabe

en: Purchase options
pt_BR: Opções de compra

en: Purchases
pt_BR: Compras

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Qatari Riyal
pt_BR: Riyal do Catar

en: Qinghai / 青海
pt_BR: Qinghai / のの

en: Qty
pt_BR: Qtd

en: Quality that generated images are saved from 1-100. The higher the quality the larger the file size. If left empty, the default is 82.
pt_BR: Qualidade em que as imagens geradas são salvas: de 1 a 100. Quanto maior a qualidade, maior o tamanho do arquivo. Se for deixado em branco, o padrão será 82.

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity Discount
pt_BR: Desconto por Quantidade

en: Queue processed!
pt_BR: Fila processada!

en: Quintana Roo
pt_BR: Quintana roo

en: Rangpur
pt_BR: Cravo

en: Rank Math SEO is blocking attachment URLs, please disable the "Redirect Attachments" setting
pt_BR: O Rank Math SEO está bloqueando URLs de anexos, desative a configuração "Redirect Attachments" (Redirecionar anexos)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pt_BR: Khorasan Razavi (خراسان رضوی)

en: Ready for pickup
pt_BR: Pronto para pegar

en: Real Estate
pt_BR: Imobiliária

en: Reason for refund
pt_BR: Motivo do Reembolso

en: Receipt for %s from %s
pt_BR: Recebimento para %s de %s

en: Recent Improvements
pt_BR: Melhorias recentes

en: Recent Orders
pt_BR: Pedidos Recentes

en: Recipient(s)
pt_BR: Destinatário(s)

en: Recipients
pt_BR: Destinatários

en: Recommend image size larger than %s
pt_BR: Recomendar tamanho de imagem maior que %s

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Red Sea
pt_BR: Mar Vermelho

en: Refresh connection
pt_BR: Atualizar conexão

en: Refresh data
pt_BR: Atualizar dados

en: Refresh license
pt_BR: Atualizar licença

en: Refresh lists
pt_BR: Atualizar listas

en: Refresh locations
pt_BR: Atualizar locais

en: Refund amount is higher than allowed
pt_BR: O valor do reembolso é maior do que o permitido

en: Refund amount is higher than allowed (Total allowed: %1$s, Refund Requested: %2$s)
pt_BR: O valor do reembolso é maior do que o permitido (Total permitido: %1$s, Reembolso solicitado: %2$s)

en: Refund could not be processed
pt_BR: O reembolso não pôde ser processado

en: Refund has been processed for %s
pt_BR: O reembolso foi processado para %s

en: Refund on %s has been processed for %s
pt_BR: O reembolso de %s foi processado para %s

en: Refund payment in Authorize.net
pt_BR: Reembolso de pagamento no Authorize.net

en: Refund payment in Mollie
pt_BR: Pagamento de reembolso na Mollie

en: Refund payment in PayPal
pt_BR: Pagamento de reembolso no PayPal

en: Refund payment in Square
pt_BR: Pagamento de reembolso no Square

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: Refunds
pt_BR: Reembolsos

en: Regenerate Images
pt_BR: Regenerar imagens

en: Regenerating images
pt_BR: Regeneração de imagens

en: Regenerating images for "%s"
pt_BR: Regenerando imagens para "%s"

en: Reggio Calabria
pt_BR: Região da Calábria

en: Reggio Emilia
pt_BR: Região da Emília

en: Region
pt_BR: Região

en: Registered and logged in
pt_BR: Registrado e conectado

en: Registration Dates
pt_BR: Datas de registro

en: Región Metropolitana de Santiago
pt_BR: Região Metropolitana de Santiago

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove featured image
pt_BR: Remover imagem em destaque

en: Remove file
pt_BR: Remover arquivo

en: Remove image
pt_BR: Remover imagem

en: Remove images
pt_BR: Remover imagens

en: Remove site header/footer and let user focus only on the checkout experience
pt_BR: Remova o cabeçalho/rodapé do site e permita que o usuário se concentre apenas na experiência de checkout

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Republic of Ireland
pt_BR: República da Irlanda

en: Require account to see products
pt_BR: Exigir uma conta para ver os produtos

en: Require email for free download
pt_BR: Solicite seu e-mail para fazer o download gratuito

en: Require print release approval
pt_BR: Exigir aprovação de liberação de impressão

en: Require the user read the print release information before being allowed to download
pt_BR: Exigir que o usuário leia as informações de liberação de impressão antes de ter permissão para fazer o download

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required Other Fields
pt_BR: Obrigatório Outros campos

en: Required Products
pt_BR: Produtos necessários

en: Resend order email to customer
pt_BR: Reenviar o e-mail do pedido ao cliente

en: Reset Password
pt_BR: Redefinir Senha

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Retry
pt_BR: Repetir

en: Return to %s
pt_BR: Voltar para %s

en: Return to gallery
pt_BR: Retornar à galeria

en: Return to gallery "%s"
pt_BR: Retornar à galeria "%s"

en: Return to products
pt_BR: Retornar aos produtos

en: Return to tools
pt_BR: Retornar às ferramentas

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Review galleries to be created
pt_BR: Revisar as galerias a serem criadas

en: Rhineland-Palatinate
pt_BR: Renânia-Palatinado

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right space
pt_BR: Espaço direito

en: River Gee
pt_BR: Rio Gee

en: Rivercess
pt_BR: Rio cess

en: Rivers
pt_BR: Rios

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Romanian Leu
pt_BR: Leu romeno

en: Run the initial install process which sets the default pages, settings and permissions. This will not reset your settings, but add things that may be missing.
pt_BR: Execute o processo de instalação inicial que define as páginas, as configurações e as permissões padrão. Isso não redefinirá suas configurações, mas adicionará itens que podem estar faltando.

en: Russia
pt_BR: Rússia

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo Russo

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Río Negro
pt_BR: Rio Negro

en: Rîșcani
pt_BR: Rîşcani

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Saint Catherine
pt_BR: Santa Catarina

en: Saint Elizabeth
pt_BR: Santa Elizabeth

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_BR: Ilha de São Martinho (República Francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Saint-Louis
pt_BR: São Luís

en: Same as shipping address
pt_BR: Mesmo que o endereço de entrega

en: San Pedro de Macorís
pt_BR: São Pedro de Macorís

en: Sandbox Access Token
pt_BR: Token de acesso à sandbox

en: Sandbox Application ID
pt_BR: ID do aplicativo sandbox

en: Sandbox Client ID
pt_BR: ID da sandbox do cliente

en: Sandbox Live Secret
pt_BR: Segredo do Sandbox Live

en: Sandbox Location
pt_BR: Localização da caixa de areia

en: Sandbox Settings
pt_BR: Configurações de sandbox

en: Sandbox details can be created at: %s
pt_BR: Os detalhes do Sandbox podem ser criados em: %s

en: Santa Fe
pt_BR: Santa Fé

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Savannah
pt_BR: Savana

en: Save Changes
pt_BR: Salvar Alterações

en: Save Settings
pt_BR: Salvar Configurações

en: Save credits
pt_BR: Salvar créditos

en: Save notes
pt_BR: Salvar notas

en: Saving image order...
pt_BR: Salvando a ordem das imagens...

en: Saxony
pt_BR: Saxônia

en: Saxony-Anhalt
pt_BR: Saxônia-Anhalt

en: School
pt_BR: Escola

en: Search %s
pt_BR: Buscar %s

en: Search Automated Emails
pt_BR: Pesquisar e-mails automatizados

en: Search Customers
pt_BR: Pesquisar Clientes

en: Search Discounts
pt_BR: Pesquisar descontos

en: Search Email Log
pt_BR: Pesquisar registros de e-mail

en: Search Galleries
pt_BR: Procurar Galerias

en: Search Order Status
pt_BR: Pesquisar status do pedido

en: Search Orders
pt_BR: Pesquisar Pedidos

en: Search Price Levels
pt_BR: Pesquisar níveis de preços

en: Search Product Categories
pt_BR: Pesquisar Categorias de Produto

en: Search Product Options
pt_BR: Pesquisar opções de produtos

en: Search Products
pt_BR: Pesquisar Produtos

en: Search for "%s" in %s: %s results
pt_BR: Pesquisar por "%s" em %s: %s resultados

en: Search galleries
pt_BR: Pesquisar galerias

en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: See all prices
pt_BR: Ver todos os preços

en: See details
pt_BR: Veja detalhes

en: See differences in layout options
pt_BR: Veja as diferenças nas opções de layout

en: See email log
pt_BR: Ver registro de e-mail

en: See gallery help articles
pt_BR: Veja os artigos de ajuda da galeria

en: See options
pt_BR: Ver opções

en: See product help articles
pt_BR: Consulte os artigos de ajuda do produto

en: See the full Changelog
pt_BR: Veja o changelog completo

en: See upgrade options
pt_BR: Veja as opções de upgrade

en: Segovia
pt_BR: Segóvia

en: Select All
pt_BR: Selecionar Tudo

en: Select Files from Computer
pt_BR: Selecionar arquivos do computador

en: Select Image(s)
pt_BR: Selecionar imagem(ns)

en: Select Images
pt_BR: Selecionar imagens

en: Select a page to show print release content
pt_BR: Selecione uma página para mostrar o conteúdo da liberação de impressão

en: Select all images
pt_BR: Selecionar todas as imagens

en: Select country
pt_BR: Selecione o pais

en: Select file
pt_BR: Selecione o arquivo

en: Select folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Select image to upload
pt_BR: Selecione a imagem a ser carregada

en: Select images for %s
pt_BR: Selecione imagens para %s

en: Select no images
pt_BR: Não selecionar imagens

en: Select one of many
pt_BR: Selecione uma dentre várias opções

en: Select photos
pt_BR: Selecionar fotos

en: Select shipping method
pt_BR: Selecione o método de envio

en: Select state
pt_BR: Digite o estado

en: Select the list for subscribers to be placed
pt_BR: Selecione a lista de assinantes a serem colocados

en: Select user attributes to determine who should receive this email
pt_BR: Selecione os atributos do usuário para determinar quem deve receber este e-mail

en: Send Date
pt_BR: Data de Envio

en: Send Email
pt_BR: Enviar Email

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Send message to email(s) from CSV file for each respective gallery. Uses the <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message</a> template.
pt_BR: Envie mensagem para o(s) e-mail(s) do arquivo CSV para cada galeria respectiva. Usa o modelo <a href="%s" target="_blank">Gallery Invite Message (Mensagem de convite da galeria</a> ).

en: Send to Light Blue
pt_BR: Enviar para Light Blue

en: Sent on
pt_BR: Enviado em

en: Sent to
pt_BR: Enviar para

en: Separate categories with commas
pt_BR: Separe categorias com vírgulas

en: Separate options with commas
pt_BR: Separe as opções com vírgulas

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Sessions cleared
pt_BR: Sessões liberadas

en: Set featured image image
pt_BR: Definir imagem da imagem em destaque

en: Set product option price failed
pt_BR: Falha ao definir o preço da opção do produto

en: Set product option price failed - no gallery found
pt_BR: Falha ao definir o preço da opção do produto - nenhuma galeria foi encontrada

en: Set product option price failed - no product found
pt_BR: Falha ao definir o preço da opção do produto - nenhum produto foi encontrado

en: Set your password
pt_BR: Defina sua senha

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings in this file will overwrite the any default settings from the above selected Source Gallery. <a href="%s" target="_blank">Checkout the template file</a> to make sure yours matches.
pt_BR: As configurações desse arquivo substituirão as configurações padrão do Source Gallery selecionado acima. <a href="%s" target="_blank">Verifique o arquivo de modelo</a> para ter certeza de que o seu corresponde.

en: Setup Guide
pt_BR: Guia de Configuração

en: Sevilla
pt_BR: Sevilha

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Seychelles Rupee
pt_BR: Rupia das Seychelles

en: Shaanxi / 陕西
pt_BR: Shaanxi / 陕

en: Shandong / 山东
pt_BR: Shandong / 东

en: Shanghai / 上海
pt_BR: Xangai / 上

en: Shanxi / 山西
pt_BR: Shanxi

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share Favorites
pt_BR: Compartilhar favoritos

en: Share Your Favorites
pt_BR: Compartilhe seus favoritos

en: Share your favorites
pt_BR: Compartilhe seus favoritos

en: Shared %s
pt_BR: %s compartilhado

en: Ship
pt_BR: Nave

en: Shipped/Completed
pt_BR: Enviado/Concluído

en: Shipping
pt_BR: Envio

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço de Entrega

en: Shipping Address 1
pt_BR: Endereço de Entrega 1

en: Shipping Address 2
pt_BR: Endereço de entrega 2

en: Shipping City
pt_BR: Cidade de Entrega

en: Shipping Cost
pt_BR: Custo de Envio

en: Shipping Country
pt_BR: Entrega: País

en: Shipping First Name
pt_BR: Nome para Entrega

en: Shipping Last Name
pt_BR: Entrega: Sobrenome

en: Shipping Method
pt_BR: Forma de Entrega

en: Shipping State
pt_BR: Estado de Entrega

en: Shipping Zip
pt_BR: CEP de remessa

en: Shipping or delivery
pt_BR: Envio ou entrega

en: Shipping via %s
pt_BR: Entrega via %s

en: Should comments require approval before being shown
pt_BR: Os comentários devem ser aprovados antes de serem exibidos?

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
pt_BR: As imagens devem ser cortadas nas dimensões exatas da largura/altura da miniatura?

en: Show Image Data
pt_BR: Mostrar dados da imagem

en: Show images in Media Library
pt_BR: Mostrar imagens na biblioteca de mídia

en: Show product details failed - no image found
pt_BR: Falha ao mostrar detalhes do produto - nenhuma imagem foi encontrada

en: Show product details failed - no product found
pt_BR: Falha ao mostrar detalhes do produto - nenhum produto foi encontrado

en: Show product options failed
pt_BR: Falha ao mostrar as opções do produto

en: Show selected
pt_BR: Mostrar selecionados

en: Showing %1$s of %2$s images
pt_BR: Mostrando %1$s de %2$s imagens

en: Shown after every Sunshine associated page
pt_BR: Exibido após cada página associada ao Sunshine

en: Shown before every Sunshine associated page
pt_BR: Exibido antes de cada página associada ao Sunshine

en: Sibling galleries of the current gallery
pt_BR: Galerias irmãs da galeria atual

en: Sichuan / 四川
pt_BR: Sichuan

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Sign Up
pt_BR: Cadastre-se

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Signup
pt_BR: Cadastre-se

en: Signup (Admin)
pt_BR: Registro (Admin)

en: Signup notification with customer information
pt_BR: Notificação de registro com informações do cliente

en: Sikkim
pt_BR: Siquim

en: Silver
pt_BR: Prata

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Single checkbox (Yes/No)
pt_BR: Caixa de seleção única (Sim/Não)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt_BR: Sistan e Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Sofia
pt_BR: Sófia

en: Sofia District
pt_BR: Distrito de Sófia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Sometimes when deleting galleries the associated images are not fully deleted. This tool will remove those orphaned images to help reduce file storage.
pt_BR: Às vezes, ao excluir galerias, as imagens associadas não são totalmente excluídas. Essa ferramenta removerá essas imagens órfãs para ajudar a reduzir o armazenamento de arquivos.

en: Soria
pt_BR: Sória

en: Sorry, invalid search
pt_BR: Desculpe, pesquisa inválida

en: Sorry, no galleries have been setup yet
pt_BR: Desculpe, nenhuma galeria foi configurada ainda

en: Sorry, no gallery with that ID
pt_BR: Desculpe, não há galeria com essa ID

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
pt_BR: Desculpe, nenhuma imagem foi adicionada a esta galeria ainda

en: Sorry, no images matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhuma imagem corresponde à sua pesquisa

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
pt_BR: Desculpe, a imagem não pôde ser excluída por algum motivo

en: Sorry, the image could not be set as featured
pt_BR: Desculpe, a imagem não pôde ser definida como destaque

en: Sorry, there was an error with your request
pt_BR: Lamento, houve um erro com a sua solicitação

en: Sorry, you are not allowed to view this image
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para visualizar esta imagem

en: Sorry, you do not have permission to download
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para fazer download

en: Sorry, you do not have permission to view this page
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para visualizar esta página

en: Source Email
pt_BR: E-mail de origem

en: Source Folder
pt_BR: Pasta da fonte

en: Source Gallery
pt_BR: Galeria de fontes

en: Sources
pt_BR: Fontes

en: South Aegean
pt_BR: Egeu do Sul

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South African rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: South Australia
pt_BR: Austrália Meridional

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt_BR: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt_BR: Khorasan Sul (خراسان جنوبی)

en: South Korea
pt_BR: Coréia do Sul

en: South Korean Won
pt_BR: Coreia do Sul Won

en: South Sinai
pt_BR: Sinai do Sul

en: Southern
pt_BR: Sulista

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sports
pt_BR: Esportes

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Square could not be connected
pt_BR: Não foi possível conectar o Square

en: Square has successfully been connected
pt_BR: O Square foi conectado com sucesso

en: Square has successfully been disconnected
pt_BR: O Square foi desconectado com sucesso

en: Square token successfully refreshed
pt_BR: Token quadrado atualizado com sucesso

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Start Date
pt_BR: Data de Início

en: State
pt_BR: Estado

en: State / Province
pt_BR: Estado / Província

en: State / Zone
pt_BR: Estado

en: State/Province
pt_BR: Estado

en: Statement Descriptor
pt_BR: Descritor de Instrução

en: Status change from %1$s to %2$s
pt_BR: Mudança de status de %1$s para %2$s

en: Status set to %s
pt_BR: Status definido como %s

en: Store
pt_BR: Loja

en: Store is not available for this gallery
pt_BR: A loja não está disponível para esta galeria

en: Stripe Connection (Live)
pt_BR: Stripe Connection (ao vivo)

en: Stripe Connection (Test)
pt_BR: Conexão de fita (teste)

en: Stripe could not be connected
pt_BR: Não foi possível conectar o Stripe

en: Stripe has successfully been connected
pt_BR: O Stripe foi conectado com sucesso

en: Stripe has successfully been disconnected
pt_BR: O Stripe foi desconectado com sucesso

en: Strășeni
pt_BR: Străşeni

en: Sub galleries of the current gallery
pt_BR: Subgalerias da galeria atual

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit Comment
pt_BR: Enviar Comentário

en: Submit Order & Pay %s
pt_BR: Enviar pedido e pagar %s

en: Submit Order for Free
pt_BR: Enviar pedido gratuitamente

en: Submit Support Ticket
pt_BR: Enviar tíquete de suporte

en: Submit order
pt_BR: Enviar pedido

en: Subscribe Method
pt_BR: Método de assinatura

en: Subscribe to email newsletter
pt_BR: Assine o boletim informativo por e-mail

en: Suburb
pt_BR: Bairro

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Sunshine Account
pt_BR: Conta Sunshine

en: Sunshine Cart
pt_BR: Carrinho Sunshine

en: Sunshine Checkout
pt_BR: Checkout do Sunshine

en: Sunshine Favorites
pt_BR: Favoritos Sunshine

en: Sunshine Gallery Password Box
pt_BR: Caixa de senha da Sunshine Gallery

en: Sunshine Main Menu
pt_BR: Menu principal do Sunshine

en: Sunshine Main Page
pt_BR: Página principal do Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Memory Availability
pt_BR: Disponibilidade de memória do carrinho de fotos Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Order
pt_BR: Pedido do carrinho de fotos Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Recommended Memory Limit
pt_BR: Limite de memória recomendado para o Sunshine Photo Cart

en: Sunshine Photo Cart Sales Summary
pt_BR: Resumo das vendas do carrinho de fotografia Sunshine

en: Sunshine Photo Cart Setup
pt_BR: Configuração do carrinho de fotos Sunshine

en: Sunshine Search
pt_BR: Pesquisa de luz solar

en: Sunshine Terms & Conditions
pt_BR: Termos e condições da Sunshine

en: Sunshine contributed %s towards refund from processing fees
pt_BR: A Sunshine contribuiu com %s para o reembolso das taxas de processamento

en: Sunshine found %s orphaned folders of images.
pt_BR: O Sunshine encontrou %s pastas órfãs de imagens.

en: Sunshine installation process was skipped. <a href="%s">Please complete the installation process.</a>
pt_BR: O processo de instalação do Sunshine foi ignorado. <a href="%s">Conclua o processo de instalação.</a>

en: Sunshine logging is enabled. <a href="%s">Please disable when no longer in use.</a>
pt_BR: O registro do Sunshine está ativado. <a href="%s">Desative-o quando não estiver mais em uso.</a>

en: Sunshine only needs to generate two image sizes for each: thumbnail and large. Some sites, because of their theme or plugins, have a lot of image sizes generated. This tool will clean them up.
pt_BR: O Sunshine só precisa gerar dois tamanhos de imagem para cada um: miniatura e grande. Alguns sites, devido ao tema ou aos plug-ins, têm muitos tamanhos de imagem gerados. Essa ferramenta os limpará.

en: Sunshine stores information about user carts in sessions which are saved to the database. If your database is too big, you can clear all the session data here.
pt_BR: O Sunshine armazena informações sobre os carrinhos dos usuários em sessões que são salvas no banco de dados. Se o seu banco de dados for muito grande, você poderá limpar todos os dados da sessão aqui.

en: Sunshine tries to blend into your theme seamlessly. If you are seeing weird layout issues, try this as an alternate method if integrating.
pt_BR: O Sunshine tenta se integrar perfeitamente ao seu tema. Se estiver tendo problemas estranhos com o layout, tente isso como um método alternativo, se estiver integrando.

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco Suíço

en: Switzerland
pt_BR: Suiça

en: Syria
pt_BR: Síria

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Tagline
pt_BR: Slogan

en: Taiwan New Dollars
pt_BR: Taiwan Novos Dólares

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tana River
pt_BR: Rio Tana

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Tasmania
pt_BR: Tasmânia

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax Collected
pt_BR: Imposto cobrado

en: Tax Rate
pt_BR: Taxa de Imposto

en: Tax Rates
pt_BR: Taxas de Imposto

en: Taxable
pt_BR: Tributável

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Tehran (تهران)
pt_BR: Teerã (تهران)

en: Telenești
pt_BR: Teleneşti

en: Template Tags
pt_BR: Tags de modelo

en: Template when inviting user to register on your site
pt_BR: Modelo ao convidar o usuário a se registrar no seu site

en: Tennessee
pt_BR: Tenessee

en: Teramo
pt_BR: Téramo

en: Terms & Conditions
pt_BR: Termos e Condições

en: Terni
pt_BR: TERNI

en: Test
pt_BR: Teste

en: Test Login ID
pt_BR: ID de login de teste

en: Test Order
pt_BR: Pedido Teste

en: Test Order: This is not a real order and nothing will be processed
pt_BR: Pedido de teste: Este não é um pedido real e nada será processado

en: Test Transaction Key
pt_BR: Chave de transação de teste

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Thai Baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank you for downloading!
pt_BR: Obrigado por fazer o download!

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
pt_BR: Obrigado por usar o <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Por favor, <a href="%2$s" target="_blank">avalie-nos</a> no <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: The code customers will type into at checkout to receive discount
pt_BR: O código que os clientes digitarão no checkout para receber o desconto

en: The following is required before your download begins:
pt_BR: O seguinte é necessário antes do início do download:

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
pt_BR: As páginas a seguir precisam ser selecionadas para que o Sunshine saiba onde elas estão. Essas páginas devem ter sido criadas na instalação; caso contrário, você precisará criá-las.

en: The gallery %1$s expired on %2$s and is no longer accessible
pt_BR: A galeria %1$s expirou em %2$s e não está mais acessível

en: The gallery you tried to access is private and requires you to login first
pt_BR: A galeria que você tentou acessar é privada e requer que você faça login primeiro

en: The images in your order are being processed and/or printed
pt_BR: As imagens do seu pedido estão sendo processadas e/ou impressas

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
pt_BR: O número máximo de qualquer item ao qual isso pode ser aplicado

en: The selected file could not be copied to %s.
pt_BR: Não foi possível copiar o arquivo selecionado para %s.

en: The settings from this gallery will be used for all generated galleries unless explicity overridden in CSV data file
pt_BR: As configurações dessa galeria serão usadas para todas as galerias geradas, a menos que sejam explicitamente substituídas no arquivo de dados CSV

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
pt_BR: O slug para os status de pedidos principais não é editável, pois poderia interromper a funcionalidade do Sunshine

en: There could be instances where no address is needed at checkout, this option forces an address field even in those situations
pt_BR: Pode haver casos em que nenhum endereço seja necessário no checkout; essa opção força um campo de endereço mesmo nessas situações

en: There is a new version of %1$s available.
pt_BR: Há uma Nova Versão de %1$s Disponível.

en: There was an error processing your payment (%s)
pt_BR: Houve um erro ao processar o seu pagamento (%s)

en: These products must be in cart before any discounts can be applied
pt_BR: Esses produtos devem estar no carrinho antes que qualquer desconto possa ser aplicado

en: Thessaly
pt_BR: Tessália

en: This appears to be an invalid license key
pt_BR: Esta parece ser uma chave de licença inválida

en: This data can help provide useful information to Sunshine Photo Cart and help guide new features and growth strategies. Your participation is extremely appreciated!
pt_BR: Esses dados podem ajudar a fornecer informações úteis ao Sunshine Photo Cart e a orientar novos recursos e estratégias de crescimento. Sua participação é extremamente apreciada!

en: This gallery expires on %s
pt_BR: Esta galeria expira em %s

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
pt_BR: Esta galeria está programada para expirar em <strong>%s</strong>

en: This is a general template for automated emails
pt_BR: Este é um modelo geral para e-mails automatizados

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
pt_BR: Isso é apenas para uso interno e não é visível para seu cliente

en: This product does not need any images selected
pt_BR: Este produto não precisa de nenhuma imagem selecionada

en: This product is for the entire gallery download option
pt_BR: Este produto é para a opção de download da galeria inteira

en: This shows after a price
pt_BR: Isso é mostrado após um preço

en: This will be processed as a test payment and no real money will be exchanged
pt_BR: Isso será processado como um pagamento de teste e não haverá troca de dinheiro real

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
pt_BR: Isso removerá todos os aspectos das habilidades de compra em todo o site, deixando apenas a visualização de imagens e a adição aos favoritos

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
pt_BR: Isso removerá a pasta e as imagens adicionadas via FTP, se isso tiver sido usado para criar a galeria

en: Thousands separator
pt_BR: Separador de milhares

en: Thumbnail Crop
pt_BR: Cotar miniaturas

en: Thumbnail Size
pt_BR: Tamanho da Miniatura

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Thuringia
pt_BR: Turíngia

en: Tianjin / 天津
pt_BR: T津ianjin

en: Tibet / 西藏
pt_BR: Tibete /

en: Tierra del Fuego
pt_BR: Terra do fogo

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time for each slide
pt_BR: Tempo para cada slide

en: Timeline
pt_BR: Linha do Tempo

en: Timiș
pt_BR: Timiş

en: Title
pt_BR: Título

en: Title (Images MUST have EXIF field "Title")
pt_BR: Título (as imagens DEVEM ter o campo EXIF "Título")

en: Title (Optional):
pt_BR: Título (opcional):

en: To
pt_BR: Para

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%1$s">Licenses</a> page. You can get your license key from <a href="%2$s" target="_blank">your account on SunshinePhotoCart.com</a>.
pt_BR: Para ativar as atualizações, insira sua chave de licença na página <a href="%1$s">Licenças</a>. Você pode obter sua chave de licença em <a href="%2$s" target="_blank">sua conta no SunshinePhotoCart.com</a>.

en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Top Left
pt_BR: Superior Esquerda

en: Top Right
pt_BR: Superior Direito

en: Torino
pt_BR: Turim

en: Total Profit
pt_BR: Lucro Total

en: Total Received
pt_BR: Total recebido

en: Total Unpaid Orders
pt_BR: Total de pedidos não pagos

en: Total gallery views
pt_BR: Total de visualizações da galeria

en: Total max uses
pt_BR: Total de usos máximos

en: Town / City / Post Office
pt_BR: Cidade / Correio

en: Town / District
pt_BR: Bairro

en: Town / Village
pt_BR: Cidade / Vilarejo

en: Trabzon
pt_BR: Trebizonda

en: Transaction ID
pt_BR: ID da transação

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo de Transação

en: Transaction fees
pt_BR: Taxas de transação

en: Trapani
pt_BR: Trápani

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trigger
pt_BR: Gatilho

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkish Lira
pt_BR: Lira Turca

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Types of Photography
pt_BR: Tipos de fotografia

en: U.S. Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens dos E.U.A

en: US Armed Forces
pt_BR: Forças Armadas dos EUA

en: US Dollars
pt_BR: Dólares Americanos

en: US Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores dos EUA

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Ucayali
pt_BR: Rio Ucayali

en: Udine
pt_BR: Údine

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Ukrainian Hryvnia
pt_BR: Hryvnia Ucraniana

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Unknown error occured
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido

en: Unlock more professional level features for Sunshine Photo Cart by upgrading
pt_BR: Desbloqueie mais recursos de nível profissional para o Sunshine Photo Cart fazendo o upgrade

en: Unsupported currency
pt_BR: Moeda sem suporte

en: Unused Image Sizes
pt_BR: Tamanhos de imagem não utilizados

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Cart
pt_BR: Atualizar Carrinho

en: Update Order Status
pt_BR: Atualizar Status do Pedido

en: Update Price Level
pt_BR: Atualizar nível de preço

en: Update Product Category
pt_BR: Atualização de Categoria de Produto

en: Update Product Option
pt_BR: Atualizar opção de produto

en: Update Report Data
pt_BR: Atualizar dados do relatório

en: Update from folder
pt_BR: Atualização da pasta

en: Update now.
pt_BR: Atualizar Agora

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade to %s
pt_BR: Atualizar para %s

en: Upgrade to remove this fee on future transactions
pt_BR: Faça upgrade para remover essa taxa em transações futuras

en: Upload Image
pt_BR: Enviar Imagem

en: Upload a custom thumbnail image to be used when a gallery is password protected
pt_BR: Carregue uma imagem em miniatura personalizada para ser usada quando uma galeria estiver protegida por senha

en: Upload a custom thumbnail image to be used when no specific featured image is set
pt_BR: Carregue uma imagem em miniatura personalizada para ser usada quando nenhuma imagem em destaque específica for definida

en: Upload a file
pt_BR: Enviar um arquivo

en: Upload an image
pt_BR: Carregar uma imagem

en: Upload new file
pt_BR: Enviar novo arquivo

en: Upload new image
pt_BR: Enviar uma nova imagem

en: Uploaded to this gallery
pt_BR: Carregado para esta galeria

en: Upper East
pt_BR: Leste Superior

en: Upper West
pt_BR: Oeste Superior

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Use a different billing address
pt_BR: Usar um endereço de cobrança diferente

en: Use as featured image
pt_BR: Usar como imagem destacada

en: Use default location
pt_BR: Usar o local padrão

en: Use image
pt_BR: Usar imagem

en: Use my credits (%s available)
pt_BR: Usar meus créditos (%s disponível)

en: Use this image
pt_BR: Usar esta imagem

en: User account already exists with that email address
pt_BR: Já existe uma conta de usuário com esse endereço de e-mail

en: User has favorites
pt_BR: O usuário tem favoritos

en: User has items in cart
pt_BR: O usuário tem itens no carrinho

en: User has no favorites
pt_BR: O usuário não tem favoritos

en: User has no items in cart
pt_BR: O usuário não tem itens no carrinho

en: User has no orders
pt_BR: Usuário ainda não fez pedidos

en: User has not ordered item from gallery
pt_BR: Usuário não pediu o item da galeria

en: User has ordered
pt_BR: Usuário fez pedido

en: User will get to select up to this many images
pt_BR: O usuário poderá selecionar até esse número de imagens

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
pt_BR: Os usuários não poderão comprar nenhum produto para essa galeria

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: VAT Label
pt_BR: Rótulo VAT

en: VAT Number
pt_BR: Número VAT

en: Valencia
pt_BR: Valência

en: Valle
pt_BR: Válvula

en: Vatican
pt_BR: Vaticano

en: Venezia
pt_BR: Veneza

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt_BR: Venezuelano bol&iacute;var

en: Venmo button will appear when available to the customer
pt_BR: O botão Venmo aparecerá quando estiver disponível para o cliente

en: Via Discount
pt_BR: Via Desconto

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Vietnamese Dong
pt_BR: Dong vietnamita

en: View All Reports
pt_BR: Ver todos os relatórios

en: View Automated Emails
pt_BR: Ver os e-mails automatizados

en: View Customer
pt_BR: Ver cliente

en: View Discounts
pt_BR: Ver descontos

en: View Email Log
pt_BR: Visualizar Log de E-mail

en: View Gallery
pt_BR: Ver Galeria

en: View Invoice
pt_BR: Ver Fatura

en: View Order
pt_BR: Ver Pedido

en: View Orders
pt_BR: Ver pedidos

en: View Products
pt_BR: Ver Produtos

en: View Sunshine Galleries
pt_BR: Ver Galerias Sunshine

en: View all favorites
pt_BR: Ver todos os favoritos

en: View cart
pt_BR: Ver carrinho

en: View gallery
pt_BR: Ver Galeria

en: View invoice
pt_BR: Ver fatura

en: View log
pt_BR: Visualizar o registro

en: View order
pt_BR: Ver pedido

en: View order details
pt_BR: Ver detalhes do pedido

en: View ordered products
pt_BR: Exibir produtos pedidos

en: View page
pt_BR: Ver página

en: Viewed gallery %s
pt_BR: Galeria visualizada %s

en: Viewed image %s
pt_BR: Imagem visualizada %s

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Visibility (Optional):
pt_BR: Visibilidade (opcional):

en: Visit store
pt_BR: Visitar loja

en: Volyn
pt_BR: Volyn •

en: Wake Island
pt_BR: Ilha Wake

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Watch training video
pt_BR: Assista ao vídeo de treinamento

en: Watermark
pt_BR: Marca D'água

en: Watermark Image
pt_BR: Imagem da Marca d'água

en: Watermark Thumbnails
pt_BR: Miniaturas de marca d'água

en: We have received your order and payment
pt_BR: Recebemos seu pedido e pagamento

en: We have received your order but payment is still pending
pt_BR: Recebemos seu pedido, mas o pagamento ainda está pendente

en: Wedding
pt_BR: Casamento

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weekly email sent with summary of Sunshine sales and stats
pt_BR: Envio semanal de e-mail com resumo das vendas e estatísticas do Sunshine

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
pt_BR: Bem-vindo ao carrinho de fotos do Sunshine %s

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt_BR: Azerbaijão Oeste (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
pt_BR: Bengali Oeste

en: West Coast
pt_BR: West Coast Labs

en: West Greece
pt_BR: Grécia Ocidental

en: West Macedonia
pt_BR: Macedônia Ocidental

en: West Pokot
pt_BR: Pokot Ocidental

en: Western
pt_BR: Faroeste

en: Western Australia
pt_BR: Austrália Ocidental

en: Western Cape
pt_BR: Cabo Ocidental

en: Western North
pt_BR: Norte Ocidental

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: What description shown to customer at checkout
pt_BR: Qual é a descrição mostrada ao cliente no checkout

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
pt_BR: Qual porcentagem do nível de preço selecionado para criar preços para esse novo nível de preço. Para criar preços mais altos, digite um valor maior que 100. Para criar preços menores, insira um valor menor que 100.

en: What should be used for your general theme when viewing Sunshine pages
pt_BR: O que deve ser usado para seu tema geral ao visualizar as páginas do Sunshine

en: What shows on your customer credit card statement
pt_BR: O que aparece no extrato do cartão de crédito do cliente

en: What to show below image thumbnails
pt_BR: O que mostrar abaixo das miniaturas de imagem

en: When a gallery is permanently deleted, remove all associated attachments and image files from the servers
pt_BR: Quando uma galeria for excluída permanentemente, remova todos os anexos e arquivos de imagem associados dos servidores

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
pt_BR: Quando os e-mails são enviados aos clientes, de qual endereço de e-mail eles devem vir?

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
pt_BR: Quando os e-mails são enviados aos clientes, de que nome eles devem vir?

en: When to subscribe
pt_BR: Quando fazer a assinatura

en: When users make a download via credit, which products should be included. If none selected, full size images will be given.
pt_BR: Quando os usuários fazem um download por meio de crédito, quais produtos devem ser incluídos. Se nenhum for selecionado, serão fornecidas imagens em tamanho real.

en: When will this gallery expire and no longer be accessible
pt_BR: Quando essa galeria expirará e não estará mais acessível?

en: Which address is used to determine if tax is calculated
pt_BR: Qual endereço é usado para determinar se o imposto é calculado

en: Which countries users can select at checkout. If empty, all countries are allowed.
pt_BR: Quais países os usuários podem selecionar no checkout. Se estiver vazio, todos os países serão permitidos.

en: Which countries will this option be shown. Leave empty for all countries.
pt_BR: Em quais países essa opção será exibida. Deixe em branco para todos os países.

en: Which sources can the user select images from. Will be restricted to galleries the user has access.
pt_BR: De quais fontes o usuário pode selecionar imagens. Será restrito às galerias às quais o usuário tem acesso.

en: White
pt_BR: Branco

en: Will be shown on a white background
pt_BR: Será exibido em um fundo branco

en: Will include all child galleries as well
pt_BR: Incluirá também todas as galerias de crianças

en: Write a Review
pt_BR: Escreva uma crítica

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yemen
pt_BR: Iémen

en: Yoast SEO is blocking attachment URLs, please enable this feature for Sunshine to work properly
pt_BR: O Yoast SEO está bloqueando URLs de anexos. Ative esse recurso para que o Sunshine funcione corretamente

en: You are already logged in
pt_BR: Você já está logado

en: You are logged in as an administrator and have access to this gallery without password
pt_BR: Você está conectado como administrador e tem acesso a esta galeria sem senha

en: You do not have an active license for %s, please enter and activate your current license on the <a href="%s">Licenses page</a>
pt_BR: Você não tem uma licença ativa para %s. Insira e ative sua licença atual na <a href="%s">página Licenças</a>

en: You do not have any favorites yet
pt_BR: Você ainda não tem nenhum favorito

en: You do not have any orders yet
pt_BR: Você ainda não tem nenhum pedido

en: You do not have any orders yet :(
pt_BR: Você ainda não tem nenhum pedido :(

en: You do not have any products setup yet
pt_BR: Você ainda não tem nenhum produto configurado

en: You do not have anything in your cart yet!
pt_BR: Você ainda não tem nada em seu carrinho!

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não tem permissão para instalar atualizações de plugins

en: You do not have permission to view this gallery
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar esta galeria

en: You have (%u) %s in cart already
pt_BR: Você já tem (%u) %s no carrinho

en: You have (%u) %s of this image already in cart
pt_BR: Você já tem (%u) %s desta imagem no carrinho

en: You have a special lifetime license that never expires!
pt_BR: Você tem uma licença vitalícia especial que nunca expira!

en: You have been invited to [gallery_name]
pt_BR: Você foi convidado para [nome_da_galeria]

en: You have been logged in
pt_BR: Você foi conectado

en: You have been logged out
pt_BR: Você foi desconectado

en: You have no galleries assigned to your user account
pt_BR: Você não tem galerias atribuídas à sua conta de usuário

en: You have not set up any automated emails
pt_BR: Você não configurou nenhum e-mail automatizado

en: You have not set up any discounts
pt_BR: Você não configurou nenhum desconto

en: You have not set up any galleries
pt_BR: Você não configurou nenhuma galeria

en: You have not set up any products
pt_BR: Você não configurou nenhum produto

en: You have reached the maximum number of free downloads
pt_BR: Você atingiu o número máximo de downloads gratuitos

en: You must fill your package before checking out
pt_BR: Você deve preencher seu pacote antes de fazer o check-out

en: You must have at least %s in your cart before you can checkout
pt_BR: Você deve ter pelo menos %s em seu carrinho antes de poder finalizar a compra

en: You must have proper permissions to view this gallery
pt_BR: Você deve ter as permissões adequadas para visualizar esta galeria

en: You searched for "%s"
pt_BR: Você pesquisou por " %s"

en: You will need an account to remember your favorites the next time you visit
pt_BR: Você precisará de uma conta para lembrar seus favoritos na próxima vez que visitar o site

en: Your Address Line 1
pt_BR: Endereço linha 1

en: Your Sunshine Photo Cart Weekly Summary
pt_BR: Resumo semanal do seu carrinho de fotos Sunshine

en: Your cart is empty
pt_BR: Seu carrinho está vazio

en: Your current PHP memory limit is %sM. If you are seeing issues with slow uploading images or errors, it is recommended to ask your web host if your available memory can be increased. A minimum of 256M is recommended, but as high as possible is best.
pt_BR: Seu limite atual de memória PHP é %sM. Se estiver tendo problemas com lentidão no upload de imagens ou erros, é recomendável perguntar ao seu host da Web se a memória disponível pode ser aumentada. Recomenda-se um mínimo de 256M, mas o máximo possível é melhor.

en: Your current WordPress memory limit is set to %sM, but your web server allows up to %sM. It is recommended to increase the WordPress memory limit to match or exceed the PHP memory limit for optimal performance and speed to ensure your uploads and applying watermarks go as fast as possible.
pt_BR: Seu limite de memória atual do WordPress está definido como %sM, mas seu servidor da Web permite até %sM. Recomenda-se aumentar o limite de memória do WordPress para que corresponda ou exceda o limite de memória do PHP para obter desempenho e velocidade ideais e garantir que seus uploads e a aplicação de marcas d'água sejam feitos o mais rápido possível.

en: Your download should have started and may take some time to complete.
pt_BR: Seu download deve ter sido iniciado e pode levar algum tempo para ser concluído.

en: Your items have shipped (or are available for download)!
pt_BR: Seus itens foram enviados (ou estão disponíveis para download)!

en: Your license is not active for this URL
pt_BR: Sua licença não está ativa para este URL

en: Your license key expired on %s.
pt_BR: A sua licença expirou em %s.

en: Your license key has been disabled
pt_BR: Sua licença foi desativada

en: Your license key has reached its activation limit
pt_BR: Sua chave de licença atingiu o limite de ativação

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com: %s
pt_BR: Não foi possível ativar suas licenças porque seu servidor não conseguiu se conectar ao SunshinePhotoCart.com: %s

en: Your message contains gallery template tags but no gallery was selected
pt_BR: Sua mensagem contém tags de modelo de galeria, mas nenhuma galeria foi selecionada

en: Your new account on %s
pt_BR: Sua nova conta em %s

en: Your order is ready to be picked up
pt_BR: Seu pedido está pronto para ser retirado

en: Your order was cancelled
pt_BR: Seu pedido foi cancelado

en: Your order was refunded
pt_BR: Seu pedido foi reembolsado

en: Your subject contains gallery template tags but no gallery was selected
pt_BR: Seu assunto contém tags de modelo de galeria, mas nenhuma galeria foi selecionada

en: Yucatán
pt_BR: Iucatã

en: Yukon Territory
pt_BR: Território de Yukon

en: Yunnan / 云南
pt_BR: Yunnan

en: ZIP Code
pt_BR: CEP

en: Zambezi
pt_BR: Zambeze

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zanzibar South
pt_BR: Zanzibar Sul

en: Zanzibar West
pt_BR: Zanzibar Oeste

en: Zaragoza
pt_BR: Saragoça

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Zip / Postal Code
pt_BR: CEP

en: Zip / Postcode
pt_BR: CEP / Código Postal

en: Zip/Postal Code(s)
pt_BR: Código(s) postal(is)

en: Zipcode
pt_BR: CEP

en: Zürich
pt_BR: Zurique

en: cURL support is required, but cannot be found.
pt_BR: o suporte a cURL é necessário, mas não pode ser encontrado.

[ctx: district]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: district]
en: Danube
pt_BR: Danúbio

en: images
pt_BR: imagens

en: in seconds
pt_BR: Em segundos

en: includes %s tax
pt_BR: inclui o imposto de %s

en: invoice-%s
pt_BR: fatura-%s

en: or
pt_BR: ou

en: or reply to this email
pt_BR: ou responda a este e-mail

en: session | sessions
pt_BR[0]: sessão
pt_BR[1]: sessões

en: to
pt_BR: para

en: unlimited
pt_BR: ilimitado

en: İstanbul
pt_BR: Istambul

en: İzmir
pt_BR: Esmirna

en: Şanlıurfa
pt_BR: Orra

en: Șoldănești
pt_BR: Şoldăneşti

en: Ștefan Vodă
pt_BR: Ştefan Vodă
